Sobotka: Nerozumím tomu, proč Babiš nepůjde na jednání německé kancléřky s vládní delegací

Budoucnost Evropské unie, pokračování česko-německého strategického dialogu a spolupráce ve vědě a výzkumu mají být hlavními tématy dnešní návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Praze. Setká se s prezidentem Milošem Zemanem i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), který byl hostem Ranního interview Radiožurnálu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka v Interview Plus

Bohuslav Sobotka v Interview Plus | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Pane premiére, hlavním tématem vaší schůzky s německou kancléřkou Angelou Merkelovou má být příprava summitu v Bratislavě o reformě Evropské unie po brexitu. Jak moc se podle vás české a německé představy v této otázce shodují?

Snažím se definovat priority České republiky, samozřejmě spolupracujeme na tom i s parlamentními stranami. Je zřejmé, že klíčovou prioritou naší země je zajištění bezpečnosti. Chceme, aby se Evropané v Evropě cítili bezpečněji. Jde o bezpečnost vnitřní, to znamená spolupráci v boji proti terorismu, ale také o bezpečnost vnější a tam chce Česká republika otevřít téma urychlení přípravy evropské armády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do Česka dnes po čtyřech letech přilétá německá kancléřka Angela Merkelová. O česko-německých vztazích mluvil v Ranním inteview Radiožurnálu premiér Bohuslav Sobotka

To druhé téma, které vidíme jako důležité pro budoucí Evropu, je sbližování životní úrovně v jednotlivých členských zemích. To znamená posílení hospodářského růstu a také konvergence. Obě témata mohou být zajímavá pro naše partnery, jako je Německo.

Když jsem teď sledoval výstup z jednání paní Merkelové, francouzského prezidenta a italského předsedy vlády, také mluvili o bezpečnosti jako prioritě. Myslím, že právě v otázce zajištění většího bezpečí pro naše občany bychom mohli najít styčné body.

S Angelou Merkelovou bude mluvit i vicepremiér Andrej Babiš z hnutí ANO. Ten se ale s kancléřkou setká až při večeři u prezidenta Miloše Zemana. Ministr Babiš se prý musel omluvit, protože má dlouhodobě naplánovanou akci s ministryní školství a olympioniky. Pane premiére, jak vy vidíte to, že váš vicepremiér bude jednat s paní Merkelovou až na Pražském hradě, a ne společně s vámi na setkání ve Strakově akademii?

Myslím, že si lidé musí udělat vlastní názor, jestli by se ministr financí měl chovat takovýmto způsobem. Já organizuji návštěvu paní Merkelové v České republice, ona přijíždí na moje pozvání. Setká se s delegací vlády a také organizuji večeři s paní Merkelovou.

Na obě jednání jsem pozval předsedy koaličních stran, tedy místopředsedy vlády Babiše a Bělobrádka. Oba tedy mají možnost účastnit se těchto dvou klíčových schůzek. A skutečně nerozumím tomu, proč Andrej Babiš kolem toho vytváří polopravdy, lži, proč se neúčastní jednání na Úřadu vlády.

Německá kancléřka má navštívit také špičkové vědecké centrum v Praze. Podle Mladé fronty Dnes půjde o Český institut informatiky, kybernetiky a robotiky, který vyvíjí stroje, co samy přemýšlí, vnímají svět a rozlišují, co je podstatné. Bude to jen zdvořilostní návštěva nebo je ve hře nová spolupráce českých a německých vědců?

Není to nová spolupráce. Když jsem začal ve funkci předsedy vlády a sešli jsme se s paní Merkelovou, řekli jsme si, že právě spolupráce v oblasti vědy a výzkumu bude jednou z priorit česko-německých vztahů v následujícím období. A jsem rád, že se to povedlo.

My máme zájem na spolupráci našich vysokých škol, výzkumných ústavů, nových vědeckých infrastruktur, které byly vybudovány tady v ČR. A určitě máme zájem na tom, aby se modernizovaly německé podniky, vyvíjely německé investice tady u nás. Chceme spolupracovat na digitalizaci. My bychom prostě rádi tyto investice v ČR udrželi a také bychom chtěli, aby se tady udržela rozvinutá výrob s vysokou přidanou hodnotou a ta návštěva kancléřky ve výzkumném ústavu ČVUT je určitým signálem hlavního směru, kterým půjde česko-německá spolupráce.

Ale není to samozřejmě jen otázka vědy a výzkumu. Jde také o dopravní infrastrukturu, o spolupráci v oblasti bezpečnosti, v boji proti organizovanému zločinu a samozřejmě debata o budoucnosti Evropy.

Jedním z klíčových projektů česko-německé spolupráce má být také vybudování vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Berlínem. Je na obou stranách dostatek vůle vše posunout dopředu? Nehrozí, že dřív bude mít Německo tyto koridory s Rakouskem a Polskem a Česko se ocitne na vedlejší koleji? Třeba kvůli rozdílnému názoru na uprchlické téma?

Ne, ne, myslím, že s tímto uprchlíci nemají nic společného. Samozřejmě my máme jiný názor na řešení migrační krize, Česká republika je proti povinným kvótám, my nechceme předávat pravomoci v oblasti migrační politiky do Bruselu, takže tady máme svůj jasný postoj a na tom se nic nezmění a ni po dnešní návštěvě paní Merkelové v Praze.

Pokud jde o rychlostní železnici, ten projekt byl zanedbaný. Když jsem přišel do vlády, nebylo připraveno vůbec nic. Německo to spojení vůbec nemá a nemělo ve svém spolkovém plánu dopravy. Teď se nám daří postupně ten projekt na německé straně zviditelňovat s já dnes o tom určitě s paní Merkelovou budu mluvit.

Pro nás nejjednodušší cesta, jak se napojit na evropskou síť vysokorychlostní železnice, je propojení Prahy a Berlína, následně Prahy, Brna, Bratislavy, eventuálně Vídně. Takže to spojení mezi Prahou a Drážďany je pro nás klíčové. Potřebujeme, aby s ním Němci počítali, aby ho s námi profinancovali. Koneckonců bude to možné také zaplatit z evropských fondů.

Reakci vicepremiéra Andreje Babiše na kritiku předsedy vlády Bohuslava Sobotky v souvislosti s účasti na jednání německé kancléřky s vládní delegací zjišťujeme.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme