Sobotka odvolá Mládka. Premiérovi se nelíbí, jak ministr řešil kauzu s operátory

Premiér Bohuslav Sobotka navrhuje odvolat ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Ministr má odejít ke konci února. Sobotka to oznámil na pondělní tiskové konferenci. Ve čtvrtek podá návrh Zemanovi, kterému oznámí i jméno Mládkova nástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek | Zdroj: ČTK

Mládek čelil v posledních dnech kritice kvůli vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona. Sobotka řekl, že nebyl spokojen s tím, jak Mládek problematiku řešil.

Sobotka uvedl, že jeho prioritou je, aby trh v oblasti cen za mobilní služby fungoval. Mládkovi vyčetl, že se mu v tom nedostávalo podpory.

'Chcete služby jako v Polsku? Odjeďte do Polska.' Náměstek dostal za výrok důtku, šéf komunikace končí

Číst článek

„V poslední době nejsem jako předseda vlády spokojen s tím, jak ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje. Zejména se jedná o opakované postoje ministerstva, pokud jde o zlepšení situace spotřebitelů na trhu mobilních služeb,“ prohlásil Sobotka na tiskové konferenci.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu bohužel v posledních týdnech vysílalo velmi rozporuplné signály. Některé věci, které zaznívaly ze strany ministerstva průmyslu a obchodu, přímo urážely veřejnost a za fungování ministerstva jako celku odpovídá ministr. Ministerstvo průmyslu musí fungovat a pracovat v souladu s vládní politikou, nemůže pracovat proti ní,“ dodal premiér.

Zemětřesení rozpoutal v uplynulých týdnech výrok Mládkova náměstka Lubomíra Bokštefla, který v online debatě na Aktuálně.cz vzkázal čtenářům, že pokud chtějí stejně výhodné tarify jako Polsku, ať jedou do Polska. Bokštefl dostal za svá slova od ministra průmyslu důtku, ředitel odboru komunikace Roman Prorok zase rovnou odvolání. Bokšteflovi totiž údajně neposkytl dostatečnou přípravu.

Ministr Mládek by se měl ke svému odvolání vyjádřit na odpolední tiskové konferenci.

Třetí odvolaný ministr

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje odvolání Mládka za součást vnitrostranického boje v ČSSD. Výměna ministra podle něj nezmění protipodnikatelskou politiku vlády. Poslanec a předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík zase na twitteru napsal, že rozhodnutí premiéra Sobotky vítá, ale považuje ho za předvolební tah.

Vládní partnery ČSSD Mládkovo odvolání překvapilo. Faltýnek z hnutí ANO ho vítá, podle Jurečky z KDU-ČSL se nový ministr bude dlouho seznamovat s resortem.

O Mládkově konci v čele resortu se spekulovalo několikrát. Loni ministr nabízel rezignaci v souvislosti se svým neúspěchem v senátních volbách na Táborsku.

Mládek je už třetím ministrem ČSSD, který končí ve funkci. Na konci listopadu vystřídal Miloslav Ludvík v čele ministerstva zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministrem pro lidská práva se místo Jiřího Dienstbiera stal Jan Chvojka. Jejich střídání Sobotka odůvodnil potřebou zvýšit dynamiku vlády.

ČTK, Kristina Roháčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme