Sobotka: Referendum ČSSD o vládě by mohlo být druhý lednový víkend

Vnitrostranické referendum ČSSD o koaliční smlouvě by mohlo být 11. a 12. ledna. Českému rozhlasu to řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. S vyhlášením referenda by však musel souhlasit ústřední výkonný výbor strany, který se sejde v sobotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference po jednání Ústředního výkonného výboru a grémia ČSSD v Praze, předseda strany Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Ten by ale také podle Sobotky mohl smlouvu rovnou schválit.

„My teď musíme v sociální demokracii posoudit a budeme o tom diskutovat už v pátek na předsednictvu, jestli je to optimální a jestli by tedy nebylo lepší vytvořit podmínky pro rychlejší vznik nové vlády,“ uvedl.

Koaliční smlouva mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL by mohla být hotová v úterý. Teprve pak - v druhé polovině prosince - se začne jednat o obsazení jednotlivých ministerstev. Zatím se lídři stran dohodli jen na tom, že resort financí by mělo vést hnutí ANO.

Spekulace, že by prezident Miloš Zeman nemusel některé ministry z ČSSD jmenovat, si Sobotka nepřipouští. Taková situace by podle předsedy ČSSD byla absurdní.

Zeman: Martin Stropnický z hnutí ANO by neměl být ministrem obrany

Číst článek

„Sociální demokracie je jedinou levicovou stranou ve vznikající vládě a nedokážu si představit, že by právě nám levicový prezident chtěl házet klacky pod nohy. takže pevně věřím ve státnické rozhodnutí prezidenta republiky."

„Budu chtít předložit dobrý návrh na jmenování vlády tak, aby v čele resortů byli kompetentní, vyzrálí kandidáti, a pevně věřím, že prezident v souladu s ústavou takovouto vládu jmenuje," dodal.

Sobotka dnes v České televizi prohlásil, že budoucí vládní koalice chce snížit daň na léky. Od roku 2015 by pak podle něj mohly být dokonce tři sazby DPH. Vznikající kabinet plánuje také zvyšovat příspěvky za státní pojištěnce. Sociální demokraté se na tom shodli s hnutím ANO a lidovci.

Lucie Husárová 1, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme