Sobotka odmítl Schillerovou jako ministryni financí. Byla by prodlouženou rukou Babiše, říká premiér

Náměstkyně pro daně a cla Alena Schillerová nemá podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD potřebné předpoklady pro výkon funkce ministryně financí. Premiér proto požádal hnutí ANO, aby navrhlo jiného kandidáta, který by v případě odvolání nahradil současného ministra Andreje Babiše (ANO).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

„Vzhledem k široce a veřejně vnímané závislosti paní Schillerové na Andreji Babišovi lze předpokládat, že místo samostatného vedení úřadu, které jako předseda vlády od nového ministra požaduji, by byla paní Schillerová fakticky jen prodlouženou rukou a vykonavatelem pokynů současného ministra," uvedl Sobotka.

Schillerovou místo Babiše by prezident akceptoval. Měl by se zabývat odvoláním, míní Sobotka

Číst článek

Podle premiéra je Schillerová také odpovědná za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy. Sobotka to uvedl v tiskovém prohlášení po dnešním jednání koaliční rady.

„Nemám jako předseda vlády důvěru v to, že dosavadní náměstkyně pro oblast daní Schillerová bude garantovat jednoznačné, důsledné a nestranné prošetření kauz korunových dluhopisů či dalších daňových problémů současného ministra financí," uvedl.

Schillerové premiér rovněž vyčetl to, že prosazuje a obhajuje současný silně represivní způsob přístupu ke správě a výběru daní: "V poslední době však roste podezření, že tento postup daňové správy poškozuje a likviduje i poctivé firmy, například v oblasti zvýšené frekvence používání tzv. zajišťovacích příkazů."

Šéf kabinetu proto nominaci Schillerové odmítl a požádal o návrh jiného kandidáta. Nové jméno by podle šéfa kabinetu mělo hnutí předložit v nejbližších dnech. Hnutí ANO už avizovalo, že tak učiní do středy.

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš s náměstkyní ministra pro daně a cla Alenou Schillerovou | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

"Respektuji právo hnutí ANO navrhnout po odvolání ministra Babiše nového kandidáta, jako předseda vlády se však nemohu zříci faktické i ústavní odpovědnosti za to, aby nový ministr skýtal záruku řádného, kompetentního a samostatného výkonu ministerské funkce," pokračoval premiér.

Sobotka nepřijal ale ani variantu, kdyby ANO navrhlo do čela ministerstva financí ministra životního prostředí Richarda Brabce. Coby bývalý ředitel chemičky Lovochemie, která je součástí skupiny Agrofert, by se podle Sobotky mohl dostat do střetu zájmů. Naopak souhlasí s tím, aby se Brabec stal vicepremiérem.

"Teď nechci hovořit o nějakých dalších možnostech, samozřejmě tady existují, nicméně já upřednostňuji jmenování ministra, kterého mi navrhne hnutí ANO," řekl Sobotka na dotaz, zda by se případně vedení resortu mohl dočasně ujmout sám, podobně jako tomu bylo nedávno v případě ministerstva průmyslu a obchodu.

Sobotka současně na Twitteru avizoval schůzku s ústavními právníky kvůli případné kompetenční žalobě na prezidenta Miloše Zemana, pokud by s odvoláním Babiše otálel příliš dlouho.

Schillerová: Jsem obyčejná ženská

Představitelé hnutí ANO podle všeho podobné rozhodnutí očekávali. Ještě předtím, než Sobotka ohlásil své stanovisko veřejně, avizovali, že Babiš společně se Schillerovou vystoupí před novináři a budou reagovat na zamítavý postoj premiéra. Sobotka se s náměstkyní v posledních dnech nesetkal, novinářům řekl, že s ní má zkušenosti z předchozích jednání.

Andrej Babiš odmítnutí kandidátů hnutí ANO označil za součást politického boje. Podle něho jde pouze o zástupné argumenty.

„Mám pocit, že pan premiér nechce řešit krizi. Chce v mediálním prostoru udržet ty vylhané kauzy. Opakuji, že není důvod pro moje odvolání, je to politický boj.“

Andrej Babiš (ANO) (vicepremiér a ministr financí)

„Není pravda, že mám nějakou vazbu na paní náměstkyni. Mám pocit, že pan premiér nechce řešit krizi. Chce v mediálním prostoru udržet ty vylhané kauzy. Opakuji, že není důvod pro moje odvolání, je to politický boj. Nejen že pan premiér odmítl paní Schillerovou, ale i pana Brabce, takže odmítl dvě nominace," prohásil šéf státní kasy.

Babiš by chtěl, aby Sobotka přijal jméno jeho nástupce na ministerstvu financí. Prezidentovi by pak řekl, ať ho odvolá. Zřejmě ke konci května, uvedl.

Sama Schillerová odmítla, že by brzdila kontrolu korunových dluhopisů. „To může říct jen někdo, kdo nezná zákon o finanční správě. Není to z principu možné. Jsem v šoku z argumentů, které padly. Je to útok na nezávislost finanční správy. Pan premiér se mnou vůbec nemluvil. Nedal mi šanci se k tomu vyjádřit, jsem úplně obyčejná ženská," uvedla s tím, že pro stát pracuje celý svůj život.

Na odmítnutí dosavadní náměstkyně, kterou hnutí ANO navrhovalo na ministerský post namísto Babiše, reagoval také vicepremiér Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL. Podle šéfa lidovců sdělil premiér své argumenty a nyní je další krok na ANO.

K rozhodnutí premiéra se na Twitteru vyjádřil také lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka nebo lídři opozočních stran - šéf TOP 09 Miroslav Kalousek, předseda ODS Petr Fiala a místopředseda KSČM Jiří Dolejš:

ČTK, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme