Sobotka se asi bojí, že mu na ministerstvu ukradnu propisky, odejdu hned, říká Babiš

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne odvolá lídra hnutí ANO Andreje Babiše z vlády. Na postu vicepremiéra ho nahradí ministr pro životní prostředí Richard Brabec a v čele resortu financí poslanec Ivan Pilný (oba ANO). Jelikož své společnosti Agrofert a SynBiol převedl Babiš do svěřenských fondů, uvolní se mu tak ruce pro jiné aktivity. Jaké plány má končící ministr?

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Babiš se podle vlastních slov chce soustředit na poslanecký mandát, nevylučuje ani interpelace na členy současného kabinetu. Sám přitom měl loni coby ministr na poslaneckých interpelacích jednu z nejhorších účastí.

Pilný bude prvním nevidomým členem české vlády, když nevidí Babišovy kauzy, tvrdí Kalousek

Číst článek

„Budu aktivní. Budu sedět na centrále. Budu chodit mezi lidi. Dopíšu vizi a budu psát program. Budu jako poslanec, budu možná i interpelovat," popsal serveru iROZHLAS.cz své plány dosluhující ministr.

Na jeho místo v čele financí prezident jmenuje ve středu po páté hodině odpoledne poslance Ivana Pilného. Babiš ho zamýšlí seznámit s chodem úřadu ještě tentýž den:

„Zítra (ve středu – pozn. red.) ho předám. Nebojte, vypadnu hned, neboť pan Sobotka má problém, že tady asi ukradnu jednu propisku denně. Já zítra (ve středu – pozn. red.) končím."

Odvolání Babiše z vlády bude předcházet jeho schůzka s prezidentem, které se zúčastní i Pilný. Ten se již v úterý v podvečer s prezidentem sešel. Mluvili spolu třeba o přípravě státního rozpočtu, ekonomice nebo o rozdílech mezi ekology a ekoteroristy.

Odvolat Babiše z vlády navrhl Zemanovi premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD před téměř třemi týdny. Zdůvodnil to podezřením z obcházení daní či ovlivňování médií.

Prezident odvolání odkládal, za což byl kritizován. Po dohodě koalice, že Babiše nahradí Pilný, Zeman s výměnou souhlasil.

Babiš s odchodem z vlády počítá, s důvody ale nesouhlasí. Jeho odchodem z vedení země by tak měla být vleklá vládní krize ukončena.

 

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme