Sobotka: Sněmovna by Ratha měla vydat, jednání výboru by se měl osobně zúčastnit

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka převzal žádost policie o vydání Davida Ratha k trestnímu stíhání. Jako šéf sněmovního mandátového a imunitního výboru se také seznámil s žádostí policie o vydání Ratha k trestnímu stíhání. Podle něj jsou obvinění závažná a sněmovna by ho měla zbavit imunity.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bohuslav Sobotka (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek

"Domnívám se, že obvinění je závažné. Podle mého názoru v takto složité a závažné otázce nemůže poslanecká sněmovna svým rozhodnutím nahrazovat soud. Já tedy doporučím poslancům ČSSD, aby jak na půdě výboru, tak i na plénu sněmovny hlasovali pro zbavení imunity Davida Ratha v tomto konkrétním případě,“ uvedl Bohuslav Sobotka.

Jednání sněmovního mandátového a imunitního výboru chce Sobotka svolat na úterý a chtěl by, aby se ho mohl Rath osobně zúčastnit.

„Cítím povinnost jako předseda výboru trvat na tom, aby měl David Rath možnost se jednání výboru účastnit. Pokud jsme tu možnost dali poslanci Bártovi, Chaloupkovi, Škárkovi a dalším poslancům, o jejichž vydání či nevydání se rozhodovalo ve sněmovně, pak nevidím důvod, proč bychom tuto možnost neměli dát také poslanci Rathovi,“ řekl Sobotka.

Uvedl také, že jakmile to bude možné, chce se s Davidem Rathem osobně sejít, aby si vyslechl jeho názor na celý případ.

Sněmovna řeší Rathovu případnou účast na červnové schůzi

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) si myslí, že na jednání imunitního a mandátového výboru příští úterý může Ratha zastupovat jeho advokát. Němcová zároveň vyzvala sociálnědemokratické politiky, aby přiměli Ratha ke složení poslaneckého mandátu.

Pokud tak neučiní, bude se podle ní muset vyřešit jeho přítomnost na červnové schůzi sněmovny. O možnost účastnit se jednání červnového pléna může podle ní Rath požádat soud, státní zástupkyni, policii či vedení vazební věznice.

„Pokud by bylo rozhodnuto ve prospěch žádosti, bude muset policie poslance na sněmovní jednání dopravit a také ho tady hlídat. Problematickou by byla účast policistů nebo vězeňské služby přímo v jednacím sále. O jejich účasti bych musela rozhodnout,“ vysvětila.

Zbyněk Zykmund, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme