Sobotka vynechá část summitu EU, bude obhajovat předsednický post

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli volebnímu sjezdu strany zmešká poprvé část summitu EU. Na neformální části summitu, která se bude týkat například brexitu, ho zastoupí předseda slovenské vlády Robert Fico. Sobotka řekl, že bude v Bruselu ve čtvrtek, kdy se budou přijímat závěry jednání Evropské rady. V pátek se však vrátí do Česka kvůli své kandidatuře na předsedu ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

„Všech jednání, kde se budou přijímat nějaké závěry, a bude se rozhodovat, se účastnit budu. V pátek je potom neformální část, kde už se žádné závěry přijímat nebudou,“ řekl Sobotka na semináři Sociálně demokratických žen.

„Na to páteční jednání jsem požádal pana premiéra Fica, aby mne zastoupil,“ dodal premiér. Sobotka bude na části summitu chybět poprvé, dosud se účastnil všech.

Předseda vlády dá v pátek, kdy se dle jeho slov bude v Bruselu mluvit hlavně o aktuální situaci kolem vystoupení Británie z EU, přednost volebnímu sněmu. Sobotka na něm bude obhajovat post šéfa strany. „Těžko mohu kandidovat na předsedu strany a nebýt na místě,“ podotkl.

Poslanci chtějí telekomunikační novelu stihnout do voleb. Zůstanou i 'podpultové' smlouvy

Číst článek

Jednání Evropské rady se často prodlužují, obzvlášť když se premiéři a prezidenti unijních států věnují tématům, na kterých není shoda. Podle Sobotky by ani případné zdržení nemělo zabránit, aby v pátek do Brna dorazil včas.

„Předpokládám, že to nehrozí. Pokud by se to prodlužovalo, tak to bude ze čtvrtka na pátek v noci, tudíž nemám problém se jednání Evropské rady účastnit,“ uvedl premiér.

Březnový summit EU se bude věnovat vývoji v otázce migrace, obranné spolupráci a podpoře růstu hospodářských politik a konkurenceschopnosti.

„Ve čtvrtek by se mělo také rozhodovat o tom, jestli Donald Tusk zůstane předsedou Evropské rady,“ doplnil Sobotka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme