Sobotka začne připravovat žalobu na prezidenta. Věří, že Zeman nakonec Babiše odvolá

Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka začne počátkem příštího týdne připravovat s experty kompetenční žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Předseda vlády to řekl ve čtvrtek během návštěvy Lucemburska. Doufá ale, že ji nebude muset podávat a hlava státu ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše nakonec odvolá.

Lucemburk/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Počátkem příštího týdne se chci sejít s ústavními experty, se zástupci vládní legislativy a budu s nimi diskutovat náležitosti kompetenční žaloby. Chci, aby kompetenční žaloba byla eventuálně k dispozici tak, abych se mohl obrátit na Ústavní soud," řekl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Hnutí ANO z vlády nikdy neodejde, říká Babiš. Popírá tím tvrzení Bělobrádka

Číst článek

„Pořád ale věřím, že ji nebude potřeba podávat a že prezident republiky bude postupovat v souladu s Ústavou," dodal premiér.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek večer odlétá na šestidenní pracovní návštěvu Číny. Další kroky v souvislosti s vládní krizí chce udělat až po návratu. Sobotka prohlásil, že pokud by Hrad dál otálel s jeho návrhem na odvolání ministra financí Andreje Babiše z vlády, je připraven kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu podat.

Sobotka navrhl Zemanovi odvolání Babiše minulý týden. Svůj krok zdůvodnil Babišovými finančními operacemi a podezřením z ovlivňování médií. Ministr financí ale jakákoli podobná obvinění odmítá.

Prezidentův středeční návrh obsahoval i odvolání Babiše. Zda by odvolal Sobotku, nesdělil

Číst článek

Zeman ve středu večer přednesl na liberecké schůzce dvě možná řešení vládní krize: předčasné volby nebo vládu bez Babiše i Sobotky. První z nich zástupci koaličních stran odmítli, druhý chtějí nejdřív projednat ve svých stranách.

„Rozhodně jsme se shodli na tom, jak hnutí ANO, tak KDU-ČSL, tak pan prezident, že předčasné volby nejsou prioritním řešením a že je nechceme," dodal k jednání šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Kompetenční spory premiéra a prezidenta

Možnosti přimět prezidenta k dodržování Ústavy jsou dvě, První je kompetenční spor u Ústavního soudu, který by měl vyjasnit, jaké kompetence prezident má, jestli a kdy musí konat. Druhou, krajní variantou, je pak ústavní žaloba.

Zeman pogratuloval Macronovi ke zvolení, pozval ho do Česka | Foto: Filip Jandourek

Podání kompetenční žaloby Sobotka zmínil už před čtyřmi lety v souvislosti se Zemanovým váháním nad jmenováním některých ministrů.

Kompetenční spor premiéra s prezidentem řešil Ústavní soud už před 15 lety. Jeho aktérem byl také Zeman, tehdy na opačném postu předsedy vlády. Odmítl tehdy podepsat jmenování Zdeňka Tůmy generálním guvernérem České národní banky.

Ústavní soud dal tehdy za pravdu prezidentovi Václavu Havlovi, který i přes Zemanův nesouhlas uvedl Tůmu do funkce. K rozhodnutí ústavní soudci potřebovali dva měsíce.

Filip Nerad, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme