Sobotka žádá od Jurečky obratem vysvětlení k pokutě za střet zájmů druhého muže ANO

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) žádá od ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) návrh, jak minimalizovat dopady pokuty kvůli střetu zájmů při rozdělování zemědělských dotací. Evropské orgány navrhují Česku pokutu 800 tisíc eur (22 milionů korun). Sobotka v dopisu Jurečkovi obratem požaduje také návrh možných změn, aby se podobným problémům předešlo. Záležitost by pak měla projednat vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Podle rozhodnutí zveřejněného ve středu na několika serverech unijní prověrka prokázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek byl při rozdělování dotací ve střetu zájmů. Nastal kvůli tomu, že Faltýnek byl členem představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).

Sobotka v dopisu Jurečku vyzval, aby mu podal informaci, zda střet zájmů mohl nastat. "Prosím vás o vyjádření a návrh postupu, jaký by měla ČR zaujmout s cílem minimalizovat dopady na ČR. Prosím též o informaci, z jakých zdrojů bude případná pokuta uhrazena," píše premiér v dopisu.

"Dále mě zajímá, jaké změny budou provedeny, pokud jde o pravidla pro obsazování obdobných orgánů," stojí v dopisu. Odpověď žádá premiér obratem a materiál plánuje zařadit na program kabinetu. Kromě Faltýnka byli podle Evropské komise ve střetu zájmů také předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný (ČSSD) a lidovecký poslanec Petr Kudela, který je řadovým členem dozorčí rady. Vyplývá to z tiskové zprávy SZIF.

Jurečka by měl podle Babiše protestovat

Vicepremiér, ministr financí a někdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš (ANO) ve středu uvedl, že o střet zájmů nešlo. Jurečka by podle něj měl protestovat a případně podat kvůli nepravomocné pokutě žalobu.

Česko ve středu předalo Evropské komisi v Bruselu žádost o zahájení smírčího řízení. SZIF požaduje, aby od navržené pokuty upustila. V případě, že komise nakonec navrhovanou finanční korekci udělí, je fond připraven podat podnět k podání žaloby na neplatnost takového rozhodnutí u Soudního dvora EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme