Sobotka: Zeman musí respektovat ústavu a Babiš dokázat, že kontaktoval policii

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odvolá prezident člena vlády, jestliže to navrhne premiér, žádné další podmínky v ústavě nejsou. Vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby respektoval ústavu. Sobotka to sdělil prostřednictvím svého mluvčího Martina Ayrera. Ministr financí Andrej Babiš by měl podle premiéra Sobotky doložit, že se obrátil na policii, když se mu dostal do rukou živý policejní spis.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Sobotka reagoval na prohlášení Hradu po schůzce prezidenta Miloše Zemana a ministra financí Andreje Babiše (ANO), že návrh na odvolání Babiše je v rozporu s koaliční smlouvou. K právoplatnému odvolání je podle Hradu nutné vypovězení koaliční smlouvy.

Předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta, uvedl Zeman. Požaduje zrušení koaliční smlouvy

Číst článek

„Článek 74 Ústavy České republiky jasně říká: Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády. Žádné další podmínky v ústavě nejsou," uvedl Sobotka. „Znovu chci vyzvat pana prezidenta, aby respektoval základní zákon naší země. Koaliční smlouva s tím nemá nic společného, není to zákon ani ústavní zákon, její naplňování a výklad je věcí tří koaličních stran, nikoli prezidenta," dodal premiér.

Sobotka podal návrh na odvolání Babiše k 9. květnu kvůli Babišovým kauzám týkajícím se údajného ovlivňování médií a neodvádění daní. Hrad v pátek zpochybnil platnost návrhu, protože obsahuje konkrétní datum. Sobotka to odmítl, že stejně postupoval i v dalších případech návrhů na odvolání jiných ministrů a nikdo z Pražského hradu to nezpochybňoval.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že Zeman konstatoval, že předseda vlády nemůže úkolovat prezidenta určováním termínu odvolání. Prezident kritizoval i to, že nedostal návrh na Babišova nástupce, takže by podle Ovčáčka zůstalo vedení ministerstva financí neobsazeno.

Nahlížení do živých spisů

Na internetu se objevila další nahrávka, která zřejmě zachycuje rozhovor šéfa hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše s novinářem Markem Přibilem. Babišovi na ní novinář předává dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování kauzy Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu

"Vypadá to, že ministr financí A.Babiš zřejmě zneužíval v politickém boji nejen svoje média, ale i nelegálně pořízené policejní spisy. Povinností každého občana, a politika dvojnásob, je obrátit se v situaci, kdy se mu do ruky dostane živý spis, na policii," uvedl k tomu Sobotka. Dodal, že Babiš by měl doložit, že tak tehdy neprodleně učinil.

"Je nezbytné, aby policie, orgány činné v trestním řízení začaly prověřovat, jestli je to pravda. Pokud by to pravda byla, tak je to opravdu z mého pohledu velký problém," reagoval na zveřejnění nahrávky Chovanec.

K nahrávce Babiš ČTK řekl, že se stal obětí cílené provokace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme