Zemana s Babišem pojí mocenský pakt, řekl Sobotka. To on se spolčil s Kalouskem, reaguje šéf ANO

Podle premiéra Bohuslava Sobotky spojuje prezidenta Miloše Zemana a ministra financí Andreje Babiše "mocenský pakt". Uvedl to v deníku Právo. Ministr se následně ohradil slovy o spolčení premiéra s šéfem TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš. | Foto: Filip Jandourek

V rozhovoru, který v sobotu zveřejnil deník Právo, premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD potvrdil, že se k demisi nebude vracet a vláda tak dokončí svůj mandát.

Zmatek podle něj v celé situaci nenastal. „Andrej Babiš přišel do politiky jako politický kazatel, hlásal lepší morálku. Ale v okamžiku, kdy se podle ní měl zachovat, tak absolutně selhal," řekl.

Podle ústavy musí prezident návrhu na odvolání ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše vyhovět, a to bez zbytečných odkladů. „Byl bych rád, kdyby Miloš Zeman respektoval ústavu. Z ní je zřejmé, že pravomoc odvolat má premiér a prezident má povinnost to provést. Pokud to pan prezident neudělá, tak to bude jednak velká rána pro politickou kulturu, ale také to bude snaha rozvalit ústavní pravidla, jaká v zemi fungovala dvacet let," řekl premiér.

„Pokud pan prezident nebude respektovat ústavu, poradím se s ústavními právníky. Rád bych slyšel jejich názor na to, jaký by byl nejlepší postup," dodal.

Mocenský tandem

Příští týden podle něj bude vláda jednat o udržení koalice. Legitimní alternativou by podle něj byly i předčasné volby. Je přesvědčen, že Andrej Babiš by měl z politiky odejít a nebýt v žádném kabinetu.

„Nechceme být ve vládě, která bude měnit Českou republiku ve firmu Andreje Babiše, nebo ve firmu mocenského tandemu Andreje Babiše a Miloše Zemana," řekl premiér.

Sobotka rovněž okomentoval své čtvrteční setkání s prezidentem na Pražském hradě.

„Nejvíce jsem se obával, aby mi nevypnuli mikrofony. To se naštěstí nestalo, takže jsem mohl říct svůj názor k celé té frašce, co se na Pražském hradě odehrála. Nicméně jsem to nečekal."

Stručný průvodce vládní krizí

Číst článek

Na otázku deníku, proč si problémy ministra financí neuvědomil dřív, odvětil, že ho nenapadlo, že Babiš „bude mít kostlivce ve skříni". 

„Je tady mocenský pakt mezi Milošem Zemanem a Andrejem Babišem. Oni se vzájemně tolerují, nekomentují svoje excesy, čas od času se podpoří. Je potřeba, aby to lidé věděli a udělali si názor," dodal premiér.

Na tuto poznámku následně reagoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček na svém Twitteru. "Je tady mocenský pakt mezi Bohuslavem Sobotkou a (předsedou TOP 09) Miroslavem Kalouskem," napsal Ovčáček.

Babišova reakce

Později na Sobotkova slova reagoval i Andrej Babiš. Podle toho naopak premiér a ministři udělali "neplatný cár papíru".

„Koaliční smlouva totiž jasně říká, že premiér musí mít k odvolání ministra souhlas předsedy koaliční strany. A on takový souhlas NEMÁ. Jde totálně za hranu všech zákonů a pravidel. Ani nerespektuje rozhodnutí soudu - jak všichni dobře víme, jeho ČSSD odmítala a odmítá zaplatit 300 milionů právníkovi Zdeňkovi Altnerovi - a bude se tady ohánět Ústavou?," pokračoval šéf ANO.

„Pan Sobotka bohužel uzavřel pakt s panem Kalouskem. Spolu přijali Lex Babiš, spolu, ruku v ruce, odmítli vyšší daně pro hazard, které jsem navrhoval. A dnes chce pan Kalousek podpořit menšinovou vládu pana Sobotky, kde nebudu já, " dodal Babiš.

Dotace na ministerstvu školství

V rozhovoru se Sobotka vyjádřil i k probíhající kauze možného dotačního podovodu na ministerstvu školství. Ve té byla obviněna náměstkyně Simona Kratochvílová.

„Ať se všechno vyšetří, aby bylo jasné, zda se někdo dopustil něčeho nekalého. Co mě na kauze mrzí, je, že ministryně (Kateřina) Valachová udělala pro český sport to, co nikdo jiný. Nemyslím, že by se ministryně dopustila nějaké chyby nebo s tím měla něco společného."

Premiér v minulých dnech oznámil, že podá demisi, aby otevřel cestu k řešení situace kolem ministra financí. Názor změnil s vysvětlením, že prezident si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít pouze premiér.

To by podle Sobotky nevyřešilo příčinu vládní krize. Proto v pátek oznámil, že demisi nepodá a poslal Zemanovi návrh na Babišovo odvolání. I ten ale Hrad zpochybňuje.

Podle premiéra je Babiš zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra, pouze Babiš se odejít zdráhá. Podle Sobotky se ministr financí nedokáže rozhodnout v zájmu státu, proto ho odvolává.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme