Sobotkovi už nevěřím ani pozdrav, řekl Babiš. Nevidí důvod k odvolání z vlády

„Dobrovolně neodejdu, to platí. Všechno jsem vysvětlil, pan premiér se chová velice nekorektně,“ řekl ministr financí Andrej Babiš deníku Právo. Než prezident odvolá Babiše, má se s ním nejdříve sejít.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf hnutí ANO nevidí pro své odvolání jediný důvod ani poté, co ho deník Právo upozorňuje, že Ústava nezná jinou možnost než přijmout odvolání ministra na žádost předsedy vlády.

V rozhovoru pro deník Právo Andrej Babiš také zdůraznil, že se podle něj jedná o cílenou zpravodajskou hru, aby se překryly maléry pana Březiny na ministerstvu školství.

„Chceme jasné garance, že člověka, kterého případně navrhneme, bude premiér respektovat,“ uvedl v rozhovoru Babiš a zopakoval tak svá slova. Reagoval tím na dvě podmínky, které si stanovila sociální demokracie pro zachování ministerstva hnutí ANO.

Na otázku, zda Babiš navrhne jmenovat ministryni Schillerovou, zopakoval, že nejdřív musí mít záruky od ČSSD. Právo ho poté upozornilo, že je premiér předem uvedl.

„Nevěřím mu už ani pozdrav. Vždyť veřejně řekl, že podá demisi, a jak to dopadlo. Celý jeho politický život provázejí podvody. I do politiky vstoupil podvodem,“ odpověděl deníku Právo.

V závěru rozhovoru se Babiš vyjádřil i k situaci, která se ve čtvrtek udála na Pražském hradě: „Bylo to trapné, pan prezident to podle mě přehnal, neměl to dělat.“

Místo demise, odvolání ministra

Podle premiéra je Babiš zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra, pouze Babiš se odejít zdráhá.

Podle Sobotky se ministr financí nedokáže rozhodnout v zájmu státu, proto ho odvolává. Odvolání Sobotka zvolil poté, co stáhl demisi, protože nabyl dojmu, že ji prezident republiky Miloš Zeman nepřijme za celý kabinet, ale pouze samostatně za premiéra.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš zveřejnil v neděli 7. května odpovědi na 22 otázek ČSSD ohledně jeho podnikání. Na řadu otázek ale přímo neodpověděl.

Podle Miloše Zemana je návrh na odvolání ministra financí v rozporu s koaliční smlouvou.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme