Sobotkovo chování na Hradě byla hrubá neslušnost, říká Ovčáček

Ústavní politika není rychlovlak, vysvětluje čekání prezidenta Miloše Zemana s odvoláním ministra jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj prezident o těchto záležitostech pečlivě přemýšlí, čímž mimo jiné vytvořil prostor pro dohodu Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše, tvrdí v rozhovoru pro Český rozhlas Plus..

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Návrh na odvolání Andreje Babiše má prezident na stole od 5. května. Proč ho stále ještě neodvolal?
Prezident musí postupovat velice pečlivě, k čemuž dochází. Dal příležitost stranám vládní koalice, aby se mezi sebou dohodly na řešení, setkal se v Liberci s prvním místopředsedou ČSSD, s předsedou KDU-ČSL i s předsedou hnutí ANO, podnikl několik konzultací a dal všem prostor k dohodě v době návštěvy Číny.

To vše se stalo. Proč už tedy není Andrej Babiš odvolán a Ivan Pilný jmenován novým ministrem?
Pane redaktore, politika – a zvláště ústavní politika – není rychlovlak. Od prezidenta se v těchto záležitostech očekává pečlivé uvažování a pečlivý postup. Je nesmyslné požadovat po prezidentu republiky, aby na základě jakéhosi ultimativního dopisu premiéra hned 9. května bez jakékoliv konzultace provedl tento ústavní krok. Pan prezident nikdy nezpochybňoval odvolání Andreje Babiše, jasně ale využil toho, co využívali i jeho předchůdci, totiž právo na politické konzultace a právo vytvořit prostor, aby se politici mezi sebou dohodli.

Vzpomeňme si na tu hysterii před odletem do Číny, která probíhala ze strany některých politiků a ze strany některých médií. Pan prezident vytvořil jasný prostor pro Bohuslava Sobotku a Andreje Babiše, aby se mezi sebou dohodli. A nebylo to jednoduché. Vzpomeňte si, že Bohuslav Sobotka odmítl nominantku paní Schillerovou, následně došlo k dohodě.

A neprodlužuje prezident zbytečně celou tu vládní krizi?
Ne, rozhodně ne. Vládní krize, kterou vyvolal pan premiér svým chaotickým jednáním, se blíží ke konci a je dobře, že pánové se mezi sebou dohodli.

Premiér ale tvrdí, že krizi způsobily nejasnosti ohledně Andreje Babiše. Snažil se prezident svým postojem politicky pomoci Andreji Babišovi?
Rozhodně ne. Prezident republiky jasně řekl, že tady máme dva kohouty na jednom smetišti, kteří se mezi sebou hádají, a je třeba, aby se mezi sebou dohodli. Pan prezident kladl důraz na některé principy, to znamená principy dodržování koaliční smlouvy. Všimněte si, že nakonec je koaliční smlouva naplněna.

Když se vrátíme k ceremoniálu na Pražském hradě 4. května, kdy prezident přijímal demisi premiéra Sobotky. Byly podobné scény zapotřebí?
Právě proto jsme zveřejnili nejen video, ale celý přepis včetně vyjádření pana premiéra. A tady je důležitá jedna věc. Pan prezident dohovořil, pozval pana premiéra k dalšímu jednání a ukončil celý ceremoniál. To, že pan premiér dále hovořil a byl hostem na Pražském hradě, je z jeho strany hrubá neslušnost.

Nebylo by velkorysé, kdyby pan prezident počkal a pokynul panu premiérovi, ať ho doprovodí?
Je to prezident republiky a prezident republiky sídlí na Pražském hradě. A když prezident republiky zcela slušně oznámí, že děkuje za vyjádření a že ceremoniál skončil a že zve pana premiéra k dalšímu jednání do vedlejšího salonu, je slušností vyslyšet ho a dál nehovořit.

Celý rozhovor si můžete přečíst na stránkách Českého rozhlasu Plus

Michael Rozsypal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme