Sobotku 'vyděsila' slova předsedy ODS. Podle Bělobrádka je kritika zčásti oprávněná

Premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD podle jeho slov vyděsil projev znovuzvoleného šéfa ODS Petr Fialy. Ten ve svém nominačním projevu zkritizoval současnou vládu a řekl, že je pravicová strana opět připravená vládnout. ODS podle Sobotky vůbec nepochopila, jak její vláda České republice ublížila. V podobném duchu se vyjádřil i místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO). Naopak podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka je kritika zčásti oprávněná.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O předsednický post se uchází pouze stávající šéf strany Petr Fiala

O předsednický post se uchází pouze stávající šéf strany Petr Fiala | Foto: Filip Jandourek

„My jsme v současné vládě strávili velkou část posledních dvou let tím, že se snažíme uklidit nepořádek, který tady po vládě ODS a TOP 09 zůstal. Myslím si, že ODS by měla v tuto chvíli zpytovat svědomí a měla by přemýšlet o tom, jak velké škody způsobila během svého vládnutí,“ zdůraznil Sobotka.

O připravenosti ODS pochybuje i Andrej Babiš z hnutí ANO: „Lidé, kteří sedí za ODS, kteří tam sedí desítky nebo dvacet let, by měli být nahrazeni, protože to nejsou tváře, které ODS spasí. A pan Fiala to nezvládne, protože on má velice těžký úkol. On hezky mluví, má krásné projevy, ale život není o řečech, ale o to, co se skutečně stane a co se potom uděje.“

Šéf KSČM Vojtěch Filip pak považuje Fialova slova za nestoudnost. „Člověk, který byl ve vládě, která nejvíce poškodila občany České republiky, která je škrtila ekonomicky tak, že je chtěla nechat vyhladovět... No to si opravdu nemyslím, že je omluva občanům za to, co tady předváděli v ekonomické politice a vůbec v politice státu.“

Předseda hnutí Úsvit Miroslav Lidinský považuje Fialovo stanovisko za ambiciózní: „Vzhledem k tomu, jaká panuje situace a do jaké situace se Česká republika dostane v příštích letech, bych byl velmi rád, kdyby strana, která by měla hájit především bezpečnost České republiky, tak by našla společné kroky, společné body v tom, jak bezpečnost České republiky představit před drobnější půtky, které tady rozdělují politickou scénu.“

ODS je připravena převzít odpovědnost za vedení země, řekl Fiala. Obhájil post předsedy

Číst článek

Fiala na adresu současného kabinetu řekl, že se snaží omezovat lidi, pokřivuje trh, znesnadňuje život drobným podnikatelům a projídá budoucnost Česka.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek připouští, že kritika je oprávněná, ale pouze částečně. „Na druhou stranu i některé kroky, na kterých jsme se jako vládní koalice dohodli, tak je otázka kompromisu nebo menšího zla tak, aby koalice vůbec mohla fungovat. Ne všechno je zcela komfortní i pro nás,“ poznamenal Bělobrádek.

S kritikou souhlasí i předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. „Oligarchicko-socialistická vláda krok za krokem sbírá svobodu. To už není otázka ideového souboje levice s pravicí, to je otázka zápasu o svobodu,“ dodal Kalousek.

Ne dobře ohodnotil výsledky kongresu ODS předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura.

„U té volby propadly výraznější osobnosti. Ať to byl pan senátor Kubera nebo europoslanec Zahradil. A do vedení se dostaly či zůstávají v podstatě inertní osobnosti, které v podstatě nemají šanci získat větší přesah u voličů,“ podotkl Okamura.

Petr Fiala získal na volebním kongresu v Ostravě 436 hlasů od 469 hlasujících delegátů, a zůstává tak v čele ODS. První místopředsedkyní ODS se pak stala pražská občanská demokratka Alexandra Udženija, která ve funkci vystřídá europoslance Jana Zahradila.

ČRo, David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme