Přehled tisku: nedostatečné služby pro seniory, úroda navzdory suchu a přemnožené labutě

V Česku chybí odborné služby pro seniory, vyplývá z nové zprávy OECD. Zemědělci navzdory suchu neočekávají malou úrodu. A labutě se letos přemnožily. Přečtěte si přehled toho nejzajímavějšího ze sobotního tisku, který pro vás sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Miroslav Kobza

Regionální Deník

Česku chybí služby pro seniory, píše regionální Deník. Na odbornou péči podle nové zprávy OECD dosáhne jen desetina nemocných nad 55 let. O nemohoucí se tak starají hlavně jejich blízcí. Stát chce situaci řešit třeba lepším financováním terénních služeb, které nabízejí centra duševního zdraví.

Mezi českými seniory roste zájem o cestování. Jsou ochotni si připlatit za služby i lepší hotel

Číst článek

O své nemocné blízké se stará asi pětina lidí nad 55 let, polovina z nich dokonce denně. V jiných evropských státech přitom v domácí péči končí penzistů daleko méně. Třeba ve Švýcarsku nebo ve Švédsku pečují o své staré příbuzné asi jen čtyři procenta lidí.

Deník si dále všímá, že zemědělci navzdory suchu nečekají podprůměrnou úrodu. Méně nejspíš sklidí jen pšenice nebo třeba sladovnického ječmene. Nezvykle teplé počasí a málo deště navíc zasáhlo jen některé regiony, třeba jih Moravy nebo severní Čechy.

Úroda se tak nejspíš bude pohybovat kolem dlouhodobého průměru. Sucho podle zemědělců zřejmě sníží sklizeň zmíněné pšenice, která totiž nedostala vodu včas. Pěstitelé se ale nebojí, že její úroda bude extrémně malá.

Mladá fronta DNES

Ministerstvo práce vydalo Úspornou kuchařku pro chudé, informuje o tom Mladá fronta DNES. Dostávat ji mají třeba maminky s dětmi v azylových domech nebo lidé bez domova, kterým potraviny daruje charita.

Suché počasí a růst teploty může v budoucnu ohrozit chod továren a tím i pracovní místa, tvrdí experti

Číst článek

Hrachová kaše, čočka na kyselo nebo třeba jablečný dort s piškoty. Takové pokrmy obsahuje ministerská kuchařka. Vedle receptů ale taky radí, jak jídlo skladovat v ledničce, že je lepší smažit na olivovém oleji než na slunečnicové nebo jak vařit ze zbytků potravin - třeba ze zeleniny, staršího pečiva nebo změklého mléka.

Právo

Labutě si letos užívají výjimečný babyboom, zní titulek deníku Právo. Narodí se jim totiž až osm mláďat, to je podle ornitologů nejvíce za posledních patnáct let. Labutě nejspíš dohánějí dřívější roky, kdy většinou odchovala maximálně pět potomků. Kolik mláďat ale přežije, ukáže až prázdninové kroužkování.

Osm mladých má třeba jeden labutí pár na Klatovsku. Na plzeňském rekreačním rybníku Bolevák se jedné rodince narodilo mláďat sedm, další jich má šest. U jiných ptáků - třeba u čápů - přitom ornitologové na takový nárůst potomstva nenarazili.

Jakub Horáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme