Sociálně slabší studenti by stipendia mohli dostávat už od ledna

Senát podpořil návrh, podle kterého by chudší studenti mohli nejspíš už od ledna dostávat sociální stipendium. Šlo by pravděpodobně o 1600 korun měsíčně, na které by mělo nárok necelých 13 tisíc studentů ze sociálně nejslabších rodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Promoce studentů | Foto: Jan Rosenauer

I když se příslušná novela vysokoškolského zákona kvůli některým dílčím změnám vrací ještě jednou k hlasování do Sněmovny, vše nasvědčuje tomu, že ji poslanci bez problémů schválí v nejbližších dnech.

"Nyní by se to mělo nárokově týkat studentů, jejichž rodiče pobírají rodinné přídavky a jejichž příjem se pohybuje do výše 1,1 násobku životního minima," vysvětlila lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, jaké podmínky pro vyplácení sociálního stipendia předloha stanoví.

Jak potvrzuje senátor za ODS Václav Roubíček, díky předloze by se v neposlední řadě také měla výrazně zjednodušit pravidla financování vysokých škol.

"Za hlavní přínos novely považuji zejména zásadní změnu hospodaření vysokých škol, kdy věřte nebo nevěřte vysoké školy ještě do současné doby hospodaří tak, že peníze, které získají z dotací, musí utratit do konce každého kalendářního roku. Takže na konci každého roku nastává horečné naplňování rozpočtu," vyjádřil se Roubíček.

Vít Dvořák, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme