Sociální dávky vyplácejí jen úřady práce, větší potíže zatím nejsou

Sociální reforma mění od ledna organizaci vyplácení sociálních dávek. Pro všechny dávky si lidé ode dneška nově chodí jen na úřady práce, zatímco ještě do konce prosince je vyplácel městský úřad. Podle ministerstva práce a sociálních věcí má změna vést ke zjednodušení a úsporám výdajů za administrativu. Některé obce se ale obávají, že to přinese jen zmatky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovník ostravského úřadu práce předělává kvůli změnám ve vyplácení dávek informační tabuli | Zdroj: ČTK

Ministr Jaromír Drábek (TOP 09) už dřív uvedl, že přechod agendy na úřady práce by se měl obejít bez zásadnějších komplikací a lidé dávky bez větších potíží dostanou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek generálního ředitele centrálního Úřadu práce Martin Žárský v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Zvlášť opozice a odbory upozorňovaly už předem na komplikace, které může dosud neznámá agenda příslušným úředníkům způsobit. Tyto obavy se ale podle náměstka generálního ředitele centrálního Úřadu práce Martina Žárského nenaplnily.

„Podle dosavadních informací i podle mé osobní zkušenosti, protože jsem si několik kontaktních pracovišť úřadu práce ráno prošel, je situace poměrně klidná. Tak, kde docházelo k většímu návalu klientů, tak tam byla aplikována nějaká opatření, jako byly pořadníky a podobně. Nyní mám už informace, že během dopoledne se nápor zvládnul,“ uvedl Žárský.

Například v Ostravě ráno čekalo na vyplácení dávek před jednou z poboček úřadu práce asi 20 klientů, kteří v klidu vešli do budovy. Po technické stránce je podle úředníků vše připravené dobře, počítače jsou nainstalované a zapojené.

Chaos naopak panuje na úřadu práce ve Žďáře nad Sázavou. Provoz tam totiž zkomplikovala havárie vodovodního potrubí, který prasklo a vytopilo čtyři patra budovy.

„Vytopilo nám to kanceláře, takže jsme museli zvolit náhradní řešení v jiných kancelářích. Snažíme se odbavovat klienty tak, jak to jde. Máme to ztížené, ale snažíme se a myslím, že to zvládneme,“ řekla Českému rozhlasu ředitelka úřadu Lenka Pipová.

ČTĚTE TAKÉ: Výdaje domácností letos výrazně stoupnou

Na českobudějovický úřad práce přišli první den pro finanční příspěvek hlavně občané se zdravotním postižením. Z 50 příchozích tvořili asi polovinu a zamířili ke speciálním přepážkám. Úřad raději posílil i personál na chodbách, aby pomohl klientům s orientací.

„Úřednice mi samy přiznaly, že to prostě bylo nepřipravené. Je tam velký chaos, úřednice vypadají, že se zhroutí, ale snaží se. Všechny dámy byly příjemné,“ popsal svou zkušenost 26letý vozíčkář. Nepřipojil se k výzvě předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy, aby tito lidé přišli na úřad až 4. ledna, a úředníky tak zahltili žádostmi.

V Pardubicích si invalidé stěžovali na nedostatek parkovacích míst. „Teď to dali na pracák a tam není ani jedno místo na parkování a jezdí tam samí invalidé. Je to hrozné. Až to bude vše v pořádku, tak to tam bude dobré, ale musejí tam zařídit parkoviště. Je málo míst pro invalidy, s tím vůbec nepočítali,“ řekla Českému rozhlasu Pardubice jedna žena.

Zatím také nikdo přesně neví, kdy příjemci dávek budou mít své karty, které měly sloužit jako průkazky a na něž měly dávky putovat. Ministerstvo totiž stále neuzavřelo smlouvu s Českou spořitelnou, která má díky vítězství ve veřejné soutěži sociální karty obstarávat.

Drábek věří, že smlouva bude podepsána do konce tohoto měsíce a karty by lidé mohli dostat na jaře. „V zadávacích podmínkách soutěže bylo a z toho také vychází jednání o smlouvě, že karta musí být vítězným subjektem vydávána nejpozději do tří měsíců od uzavření smlouvy, takže pokud bude smlouva uzavřena v průběhu ledna, tak v průběhu dubna by měly být sociální karty vydávány,“ řekl.

Daniel Burda, Jiří Čondl, Martin Hromádka, Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme