Sociální demokracie diskutuje o programu na příští roky

ČSSD diskutuje o podobě základního programu na příští léta. Očekávají se spory o sociální model, který by měla strana v příštích letech prosazovat. Úřadující šéf sociálních demokratů Stanislav Gross a místopředseda Zdeněk Škromach, kteří se spolu na březnovém sjezdu utkají o funkci stranického předsedy, totiž dávali v minulých dnech najevo, že půjde o střet rozdílných názorů na směřování sociální demokracie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross a Z. Škromach | Foto: Dan Krzywoň

Zatímco Grossova skupina chce politiku ČSSD liberalizovat, Škromach chce hájit levicovější postoje. Podle návrhu programu by se neměly zvyšovat daně, pro lidi s nízkými příjmy by měly být nižší. Zatím ale není jasné, jak přesně to sociální demokraté chtějí udělat. Podle dostupných informací by stoupenci Stanislava Grosse mohli také přesvědčovat ostatní straníky, aby ČSSD za každou cenu netrvala na bezplatném školství a zdravotní péči. Místopředseda strany Zdeněk Škromach tuto možnost ale jednoznačně odmítá. "Všichni si to zaplatíme na daních a na pojištění, myslím, že platíme dost a tak aby bylo zdravotnictví a školství dostupné i lidem, kteří mají nízké příjmy, nemyslím, že by se měla zavádět spoluúčast nebo zvýšené poplatky. Už tak jsou dnes náklady na studium poměrně vysoké."

V pražském Kongresovém centru jedná zruba 250 účastníků. Závěrečnou podobu základního programu ČSSD by měli projednat v sekcích a schválit v plénu. Konečné slovo bude mít březnový sjezd. Delegáti na něm také zvolí nového předsedu a vedoucí stranické funkcionáře.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme