Sociální demokracie představila svůj volební program

Jistoty a properita - to je volební slogan ČSSD. Na programové konferenci v sobotu sociální demokraté jednali o programu pro červnové volby do poslanecké sněmovny. Jeho konečnou podobu schválí v březnu. Co ČSSD svým voličům slibuje? Do roku 2010 průměrný plat 26 500 korun, pokles nezaměstnanosti na 6 procent a růst ekonomiky o více než 5 procent ročně. Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek také jasně vyloučil společnou vládu s komunisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek v závěru konference ČSSD | Zdroj: ČTK

Projednávání volebního programu pro volby do Poslanecké sněmovny se v sobotu věnovali sociální demokraté. Svým voličům slibují, že za vlády ČSSD stoupne do roku 2010 průměrný plat na minimálně 26 a půl tisíce korun. Nezaměstnanost klesne na 6 procent a ekonomika poroste o více než 5 procent ročně. Konečnou podobu volebního programu budou sociální demokraté schvalovat v březnu.

Program ČSSD nazvala "Jistoty a prosperita" a uvádí ho desaterem závazků občanům České republiky. Slibuje také podporu rodinám s dětmi a sociálně citlivou modernizaci zdravotnictví, důchodového a sociálního systému. Pokračovat chce ve snižování tempa zadlužování státu. Výrazně chce zvýšit výdaje na školství, vědu kulturu, mládež a sport.

Vystoupení prvního místopředsedy ČSSD Bohuslava Sobotky i premiéra a volebního lídra ČSSD Jiřího Paroubka se nesla v duchu chvály vlastní práce a zdrcující kritiky ODS. Sobotka například vyzdvihl ekonomické úspěchy vlády ČSSD a také bývalých předsedů sociální demokracie. Velké naděje vkládá do současného premiéra Jiřího Paroubka:

"Já věřím tomu, že to bude právě Jiří Paroubek, kdo provede sociální demokracii znovu úzkou soutěskou, která je před námi, tou soutěskou jsou příští parlamentní volby. A já věřím, že ta nová dynamika, nový dech, který získala sociální demokracie pod tímto premiérem, nám pomůže zvítězit v příštích parlamentních volbách," doufá Sobotka.

Příští vláda dle Lidového domu bude zřejmě menšinová

Premiér Paroubek řekl, že nejpravděpodobnějším uskupením po volbách je pro něj menšinová vláda ČSSD. Ze dvou třetin by ji měli tvořit sociální demokraté a z jedné třetiny by se ministry měli stát uznávaní odborníci, tedy nestraníci. "Navrhnu skutečně vládu talentů," předvídal současný premiér.

Zároveň na dnešní programové konferenci své strany vyloučil spolupráci s KSČM. Sociální demokracie "nikdy neuvažovala, neuvažuje a uvažovat nebude o povolební spolupráci s komunisty na vládní úrovni", prohlásil. Paroubek však zcela nevyloučil ani jiné povolební varianty. I v minulosti hovořil o možném spojenectví s lidovci nebo o velké koalici ČSSD a ODS. Dodával ale, že ODS velkou koalici dvou nejsilnějších stran předem odmítá.

Paroubek: Topolánek je slabý lídr

Volební lídr ČSSD se ostře vymezil proti konkurenční ODS. Lidi ve vedení nejsilnější opoziční strany podle něj nikdy nic nedělali, nikdy nic neřídili a nemohou se vykázat ani pracovními, ani osobními úspěchy. Osobnímu útoku z úst Jiřího Paroubka neunikl ani předseda občanských demokratů Mirek Topolánek: "V čele ODS je slabý lídr, který za lídrem sociální demokracie drtivým způsobem zaostává v tom, koho lidé považují za lepšího kandidáta na premiéra. Připomínám poměr 44 % ke 30 %. Pásek končí:Pan Topolánek má naštěstí kolem sebe poradce, kteří ještě neztratili rozum, a proto ho schovávají před televizními kamerami jako monstranci," pronesl Paroubek.

Na Paroubkovy výpady reagoval pro Radiožurnál šéf ODS Topolánek pouze krátkou textovou zprávou, ve které premiéra označil za představitele připomínajícího byzantského vládce, který se vyhýbá veřejné diskusi a jakých bylo v historii mnoho.

ODS: Programová konference spustí vodopád lží

Představitelé opoziční ODS už se nechali slyšet, že programová konference ČSSD spustí "vodopád lží". Za nejkřiklavější považuje místopředseda ODS Petr Nečas nesplněné sliby z minulé volební kampaně socialistů vytvořit 200.000 nových pracovních míst, zavést plošné dětské přídavky, prosadit léky pro seniory zdarma, nezvyšovat daně či bojovat s korupcí. Loni občanští demokraté zveřejnili knihu hříchů sociální demokracie. Tehdy jí premiér Jiří Paroubek označil za blábol.

Milan Kopp, Zuzana Bančanská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme