Sociální demokracie už má plán na příští roky

Sociální demokraté schválili na dnešním jednání Ústředního výkonného výboru akční plán. Dvanáctistránkový dokument se zabývá plány, které by strana měla prosadit ještě do voleb v roce 2006.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

diskuze ČSSD v Kongresovém centru | Foto: Michal Kamaryt

Sociální demokraté odmítají i nadále rovnou daň. Snížíme daně, přesně to slibují v akčním plánu sociální demokraté. Nižší daně by měli platit lidé s nízkými a středními příjmy. Stále není jasné, jakým způsobem se budou daně z příjmu snižovat, zda rozšířením daňových pásem či snížením nejnižší sazby z 15 na 12 procent. "Česká strana sociálně demokratická neusiluje o zvýšení daně z příjmů a je připravena snížit daň ekonomicky aktivních fyických osob s cílem posílit zaměstnanost a omezit riziko pasti chudoby, jež spočívá v dlouhodobé závislosti jednotlivců a rodin na sociálních dávkách," říká ministr financí Bohuslav Sobotka.

Nižší daně by měly platit také právnické osoby. Míra zdanění by u nich měla klesnout o třicet procent ve srovnání s rokem 2003. Sociální demokraté se zavázali také k tomu, že ještě do voleb v roce 2006 schválí důchodovou reformu. Ta by měla, jak se píše v oné dvanáctistránkové brožuře, zajistit důstojný život v penzi.

Schvalování akčního plánu bylo velmi dramatické. Nejprve totiž uspěl návrh poslance Radko Martinka, aby politické grémium program přepracovalo. Sobotka, který je jedním ze spoluautorů tohoto plánu, ale hlasování zpochybnil a napodruhé už akční plán prošel.

Stanislav Gross po jednání sociálních demokratů umožnil také novinářům s výjimkou zástupců deníku Mladé fronty Dnes nahlédnout do svých daňových dokladů. Přiměl ho k tomu článek v Mladé frontě Dnes, podle kterého nebyly jeho legální příjmy dost vysoké na to, aby si za ně mohl našetřit na koupi nového bytu. Gross to označil za úmyslnou lež a hodlá se se zmíněným deníkem soudit.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme