Sociální demokraté a Koalice budou rokovat nad vládním prohlášením

Vyjednávací týmy ČSSD a Koalice dnes v Lidovém domě zasednou nad návrhem programového prohlášení budoucí vlády. Mezi hlavní body patří zachování stávající výše daní a vstup do Evropské Unie. ČSSD chce ve vládě prosazovat také důchodovou reformu. Jak Radiožurnálu potvrdila předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová, návrh v pondělí projednají předsednictva stran Koalice. Večer se pak nad ním zástupci Koalice poprvé sejdou se sociálními demokraty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Foto: Stanislav Zbyněk

Budoucí vládní program dnes prodiskutují vyjednavači Sociálních demokratů a Koalice. Jeho text dostali lidovci a unionisté o víkendu. Podle předsedy ČSSD Vladimíra Špidly bude po jednání vyjednávacích týmů hodně záležet už na expertech.

"To jednání po jednotlivých kapitolách bude probíhat tak, že vždy se ke kapitole dostaví odborníci z obou stran a pokusí se zformulovat text, který bych nazval poctivým průnikem programovým a poctivou mapou pro příští čtyři roky."

Podle šéfky unionistů Hany Marvanové se bude muset spousta věcí v programovém prohlášení jěště prodiskutovat, předseda lidovců Cyril Svoboda označil předložený dokument za solidní základ možné dohody.

"Myslím si že tam není žádný bod, o kterém bychom řekli, že nepadá v úvahu za žádných okolností. Takový bod tam není. Jistě je třeba o některých věcech mluvit, je to první návrh nejenom sociální demokraté, ale i my v Koalici, takže vidím to jako nadějný text."

Podle předsedkyně Unie Svobody, Hany Marvanové, ale dnes ještě k dohodě nedojde: "Dnes probereme strukturu toho prohlášení, jednotlivé kapitoly a zda to obsahuje všechno, co by mělo z hlediska kapitol. A v následujících pár dnech zasendou expertní skupiny nad jednotlivými kapitolami: školství, daně, penzijní reforma. Ty se pokusí najít kompromisní znění případně vytipovat sporné body a o nich by se potom znovu jednalo na podobné schůzce jako je ta dnešní."

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme