Sociální demokraté a Koalice znovu o programu vlády

V Lidovém domě v podvečer začalo další kolo jednání mezi sociální demokracií a Koalicí o programu jejich případné společné vlády. Na stole jim po včerejšku zůstalo 11 sporných bodů. Jedná se například o deregulaci nájemného, plošné přídavky na děti, majetková přiznání či registrované partnerství. Místopředsedkyně ČSSD Marie Součková je ale optimistkou. Věří, že shoda tří stran je už dnes možná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Špidla a J. Kasal | Foto: René Volfík

Z připravovaného 21stránkového programového prohlášení se potenciální vládní partneři ještě neshodli na 11 bodech. Zatímco Unii svobody-DEU vadí hlavně některé ekonomické a sociální body, jako jsou daně, majetková přiznání, registrační pokladny či plošné přídavky na děti, pro lidovce je nepřijatelné uzákonění registrovaného partnerství osob téhož pohlaví. Rozhovory se dnes mohou zkomplikovat i požadavkem Koalice, aby jí ČSSD dala záruky, že nebude podporovat zrušení lustračního zákona.

Místopředseda KDU-ČSL a člen vyjednávacího týmu lidovců Jan Kasal je sice optimistický, ve shodu věří, ale pouze tehdy, když ČSSD ustoupí a z programu vlády registrované partnerství vypustí. "Jsem mírným optimistou. Předpokládám, že z těch 11 bodů drtivou většinu vyřešíme. Připouštím, že budou body, kde ta shoda bude obtížná. Tím třeba myslím věc, která pro křesťanské demokraty je téměř nepřekročitelná, a to je bod, který se týká registrovaného partnerství v programovém prohlášení vlády, na které bychom měli mít my podíl."

Místopředsedkyně z Lidového domu a členka Špidlova vyjednávacího týmu Marie Součková je ale optimistkou a věří, že shoda tří stran je už dnes možná. "Vytipovali se určité problémové kapitoly a věřím, že pokud bude oboustranná vůle k nějakému kompromisu a ústupkům, tak by mohlo dojít k dohodě."

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme