Sociální demokraté a lidovci posuzují svou případnou koalici

O případné menšinové vládě ČSSD a KDU-ČSL jednají obě strany. Od rána se už radí předsednictvo sociálních demokratů a během dne se sejde také celostátní výbor KDU-ČSL. Předsednictvo této strany už včera pověřilo jejího šéfa Miroslava Kalouska k dalším vyjednáváním o koalici s Lidovým domem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek včera přijal návrh předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ke společnému jednání o programových otázkách menšinové vládní koalice jejich stran. Oba podporu pro svůj novopečený projekt chtějí hledat napříč politickými stranami - tedy i u komunistů.

Kalousek to vzápětí označil za velký ústupek ze své strany, který ho netěší. "V případě komunistické strany předpokládám formou umožnění vzniku. Ovšem je-li to cena za to, že bude zachována politická pluralita a vrátíme se k čistému poměrnému systému, tak je to cena, kterou jsem ochoten navrhnout orgánům strany," řekl Kalousek.

O tomto vládním projektu chtějí politici v nejbližší době informovat také prezidenta republiky Václava Klause. Paroubek ve čtvrtek také řekl, že o podpoře menšinové vlády ČSSD a KDU-ČSL chce jednat i se Stranou zelených. Ti ale podle jejich předsedy Martina Bursíka nepodpoří tento případný menšinový kabinet, pokud by byl závislý na podpoře KSČM.

Vládu ČSSD a lidovců, která by vznikla díky toleranci komunistů, v žádném případě nepodpoří ODS. Občanští demokraté jsou teď připraveni sestavit vládu s omezeným programem, která by zemi dovedla k předčasným volbám.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme