Sociální demokraté budou přesvědčovat sněmovnu o referendu

Sociální demokraté chtějí přesvědčit ostatní parlamentní strany o podpoře zákona o obecném referendu. Sněmovna bude tento návrh projednávat na schůzi, která začíná právě dnes. Obecné referendu odmítá ODS, která souhlasí pouze s referendem o vstupu do Evropské unie. ČSSD chce získat především strany Čtyřkoalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Na schůzi sněmovny, která právě dnes začne, bude ČSSD hledat další podporu pro obecné referendum u stran Čtyřkoalice s tím, že by pak byli podle předsedy sociálnědemokratického klubu Bohuslava Sobotky ochotni za určitých podmínek podpořit nárvh na přímou volbu prezidenta republiky: "Takovýto návrh na přímou volbu prezidenta musí zahrnovat i změny ústavy, které by zpřesnily pravomoci prezidenta například v oblasti udělování milostí nebo v otázce odvolatelnosti takto voleného prezidenta."

Přehrát

00:00 / 00:00

Bohuslav Sobotka: Za určitých okolností referendum podpoříme

Komunisté podle Jiřího Maštálky z KSČM zákon o obecném referendu podpoří: "My jsme obecné referendum k zásadním otázkám, které se týkají života České republiky nebo bývalého Československa, prosazovali už počátkem devadesátých let. Posluchači si vzpomenou na náš přístup k rozdělení staátu, které jsme - když už - chtěli respektovat pouze poreferendu, svobodném rozhodnutí našich občanů, stejně tak v otázce vstupu naší republiky do NATO."

Poslanci dnes vyslechnou také vládní návrh zákona o financování nákupu stíhaček pro české letectvo a zprávu o stavu vzdušných sil. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík kvůli tomu zrušil svou cestu do Německa. Na programu má sněmovna i reklamu na léky. Vláda jako předkladatel návrhu soudí, že lidé si zbytečně kupují drahé léky pod vlivem reklamy, argumentuje i požadavkem Evropské unie na omezení tohoto druhu reklamy.

Markéta Kaclová, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme