Sociální demokraté by měli schválit nová pravidla pro sestavování kandidátek

Sociální demokraté budou mít nová pravidla pro to, jak sestavit kandidátky do krajských voleb v roce 2016. Volební řád má schválit Ústřední výkonný výbor ČSSD. Lídry kandidátek by měli vybírat všichni straníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference, Úřad vlády, Jiří Dienstbier | Foto: Filip Jandourek

Původně mělo o kandidátkách ve větší míře rozhodovat krajské a stranické vedení. To se ale řadě členů nelíbilo.

Kritizoval to třeba ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier nebo místopředseda senátu Zdeněk Škromach.

Nová verze počítá s tím, že straníci budou moci do kandidátek víc mluvit. Lídry navrhne okresní nebo krajský výbor a politické grémium. Pak ale dostanou slovo všichni členové strany.

„Každý člen bude mít určitý počet preferenčních hlasů a bude moci preferovat jednotlivé kandidáty. Ti, kteří získají nejvíce hlasů při dodržení určitého minimálního počtu, mohou v té kandidátní listině postoupit,“ řekl šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Ke změně pořadí na kandidátce bude potřeba 30 procent preferenčních hlasů.

Podle Jiřího Dienstbiera by členové měli získat na kandidátky ještě větší vliv. „Jednak by mohli navrhovat jak krajského lídra, tak jednotlivé kandidáty za okresy i členové, nejenom stanovené stranické orgány. Pak by přímo rozhodovali o celém pořadí,“ uvedl Dienstbier.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme