Sociální demokraté chtějí kvůli amnestii hlasování o nedůvěře vládě

Nejsilnější opoziční strana se rozhodla vyvolat kvůli prezidentské amnestii hlasování o nedůvěře vládě. Premiér Petr Nečas z ODS totiž propouštění podepsal a tím se podle sociální demokracie podílel na osvobození tunelářů a dalších zločinců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedení ČSSD. Zprava Bohuslav Sobotka, Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek. | Zdroj: ČTK

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky je amnestie nepřijatelná, nespravedlivá a pobuřující. Navíc prý vyvolává podezření, že má definitivně ukončit podvody související s privatizací.

„Vzhledem k tomu, že premiér Nečas spolupodepsal rozhodnutí o amnestii, pak sociální demokracie v nejbližších dnech vyvolá hlasování o vyjádření nedůvěry vládě Petra Nečase. Domníváme se, že není možné, abychom se nedistancovali od kroku, který omilostnil velké tuneláře z 90. let,“ potvrdil.

Sociální demokraté odmítají podobu a rozsah amnestie, kterou prezident Václav Klaus vyhlásil ve svém novoročním projevu.

„Je vysoká pravděpodobnost, že amnestie prezidenta republiky a Nečasovy vlády umožní, aby velcí podvodníci, tuneláři, lidé, kteří šidili stát na daních, unikli bez jakéhokoliv trestu. Podle názoru sociální demokracie je tato amnestie a její podoba něco, co dále znechutí občany,“ vysvětlil Sobotka.

TOP 09 odmítá nést odpovědnost za důsledky Klausovy amnestie

Číst článek

Také předsednictvo vládní TOP 09 označilo rozsah amnestie jako nešťastný. Strana proto odmítla nést za její důsledky odpovědnost.

Šéfovi poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petru Gazdíkovi se především nelíbí, že amnestie se vztahuje i na závažné hospodářské a korupční kauzy.

Amnestie se týká i obecně prospěšných prací. V Ústí teď schází lidé na úklid ulic

Číst článek

Prezident Václav Klaus vyhlásil částečnou amnestii na Nový rok při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. Učinil tak poprvé za obě svá prezidentská období. Celkem se má propouštění týkat více než sedmi tisíc vězňů, stovky z nich už opustily nápravná zařízení.

Jakub Šídlo, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme