Sociální demokraté kritizují vládu za plošné rozpočtové škrty

Úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka zdůraznil na dnešní jednodenní konferenci v Olomouci nutnost zachovat sociální stát, potřebu spravedlivé konsolidace rozpočtu, pokud možno vyrovnané hospodaření a boj proti korupci ve veřejné sféře. Také potvrdil, že lidé, kteří na konferenci vystoupili, by s ČSSD mohli spolupracovat jako externí konsultanti nebo oponenti. V říjnu chce Sobotka získat 12 nových senátorských křesel tak, aby měla ČSSD v horní komoře většinu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Programová konference ČSSD | Zdroj: ČTK

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil pohrozil generální stávkou, pokud bude vláda zásadně měnit zákoník práce. Zapracuje do něj například výpověď bez udání důvodu. Vadí mu i možnost řetězení pracovních smluv na dobu určitou.

Hrozbu generální stávky ale nevidí v tuto chvíli jako reálnou například místopředseda Senátu Milan Štěch.

Politolog Jiří Pehe říká, že si sociální demokracie musí uvědomit, co chce dělat v současných podmínkách globální ekonomické krize a fungování globálního kapitálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pehe.mp3

„Podmínky ve fungování sociálních demokracií se obecně změnily v Evropě i ve světě a ony musí najít nový jazyk, novou symboliku pokud chtějí být u voličů úspěšné, zejména u těch mladších.“

ČSSD možná jako první politická strana organizuje svoji programovou konferenci jako panel s pozvanými odborníky, kteří nejsou členy sociální demokracie.

„To je myslím velmi odvážný pokus, protože problémem českých politických stran je jejich poměrná uzavřenost, věci se tam dělají pod pokličkou, za zavřenými dveřmi. A tady sociální demokracie názorově pere do určité míry špinavé prádlo na veřejnosti a nechá k tomu mluvit lidi, kteří nejsou členy ČSSD. To je podle mě velmi odvážný experiment."

Přehrát

00:00 / 00:00

Vašek - Hospodářky.mp3

Podle redaktora Hospodářských novin Petra Vaška se celá konference nesla v obecné rovině, v heslech sociálního státu, ochrany veřejného sektoru, ale příliš mnoho nových myšlenek a programových prvků nepřinesla. Zajímavá diskuze se vedla v otázce zavedení eura:

„Padly tam čtyři názory na zavedení eura. Milan Urban chtěl euro co nejdříve, Valtr Komárek chce euro v roce 2017-2018, hlavní ekonom odboru pan Facman řekl, že je to nepřípadná otázka a stínový ministr financí Jan Mládek ho chce v roce 2015, takže ani na tuto otázku nejsou sociální demokraté sjednoceni.“

Blanka Mazalová, Eva Rajlichová, Zbyněk Zykmund, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme