Sociální demokraté mají hotovou ústavní stížnost na sKarty

Sociální demokraté už mají hotovou ústavní stížnost na sociální karty. Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD řekl, že ji k Ústavnímu soudu sám doveze nebo zašle v polovině příštího týdne. Návrh podpořilo 51 senátorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sKartu nebudou mnozí lidé vůbec používat | Foto: Ministerstvo práce a sociálních věcí

„Stížnost řeší i to, co je v návrhu zákona, to znamená zrušení systému sKaret. Přistoupili jsme k tomu proto, kdyby vláda a vládní koalice v Poslanecké sněmovně nevyužila nabídky našeho návrhu zákona o zrušení sKaret, aby ke zrušení sKaret došlo rozhodnutím Ústavního soudu,“ vysvětlil Štěch.

Už včera se Senát ztotožnil s návrhem ČSSD na zrušení sKaret pro výplatu sociálních dávek. O návrhu ale rozhodne sněmovna, kde má navrch vládní koalice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor o sKartách s předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením Václavem Krásou a exministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem

Ministerstvo práce a sociálních věcí má připravené návrhy na změny legislativy. Úřad pro ochranu osobních údajů totiž konstatoval, že v projektu sKaret nejsou dostatečně zabezpečená data proti zneužití.

Na formulování senátní stížnosti se podílela i Národní rada osob se zdravotním postižením. Její předseda Václav Krása má připomínky nejen k možnosti zneužití osobních dat, ale i k výběru České spořitelny, která má karty vyrábět a distribuovat.

„Česká spořitelna nebyla vybrána ve výběrovém řízení podle zákona,“ upozorňuje Krása a dodává, že kromě toho sKarty z principu ponižuje lidskou důstojnost.

Sociální karty pochází z dob působení Jaromíra Drábka, místopředsedy TOP 09, na ministerstvu práce a sociálních věcí. Exministr systém sKaret hájí, podle něj je projekt správný.

ODS chce, aby ministryně práce vysvětlila kroky svého resortu

Číst článek

„Snižování provozních výdajů je velmi důležité proto, aby ty peníze bylo možné nasměrovat tam, kde je to potřeba,“ říká Drábek. Chyby přitom připouští. „Teď se například diskutuje o tom, zda pro předávání dat musí být zákonné zmocnění či nikoliv.

Česká spořitelna podle jeho slov vyhrála veřejnou soutěž, do které se přihlásily hned tři největší banky v Česku. „Zadání soutěže přezkoumával Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a neshledal žádné pochybení,“ brání se Drábek

Tereza Janouškovcová Bartůňková, ak, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme