Sociální demokraté požadují zastavení jednání s Američany o radaru

Sociální demokracie vyzvala kabinet Mirka Topolánka, aby zastavil jednání se Spojenými státy o radaru, který chtějí Američané postavit v Brdech. Pokud to neudělá, ČSSD bude hledat cesty k revizi smlouvy, kterou s USA česká vláda podepíše, řekl její šéf Jiří Paroubek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

V sociální demokracii podle Paroubka také sílí hlasy, že vláda není legitimní, protože vznikla na základě revize volebních výsledků. Tedy díky přeběhlíkům. Vláda by současně podle ČSSD mohla poškodit vztahy Česka se Spojenými státy. O smlouvě, kterou chce s americkou stranou uzavřít totiž bude hlasovat i parlament, který by ji nemusel schválit.

"Takovýto zbraňový systém, to poslání protiraketového systému vypadá bohulibě jako systém, který má likvidovat rakety, tak samozřejmě to mění poměr sil v centrální Evropě a v Evropě vůbec a zcela nepochybně podle našeho názoru by to vedlo k reakci Ruska. Jsme zvědavi na stanovisko ruských odborníků, ruských představitelů," řekl Paroubek.

Podle premiéra Mirka Topolánka jsou jednání o smlouvě s Američany takřka u konce. Při nedávné návštěvě Spojených států po setkání s americkým prezidentem Georgem Bushem řekl s nadsázkou, že chybí jen "tři slova". Paroubek ale namítá, že by se o věci mělo jednat v rámci NATO, což se podle Topolánka také děje.

"Ono to na alianční půdě už dávno je. Přeci jenom bych znovu obrátil pozornost na dokument z 20. července 2006, kde Paroubkova vláda nejenom schvalovala umístění radaru, ale i raket na českém území a nařídila hledat pro to vhodnou lokalitu. Nemám rád politiky, kteří mění názor podle toho, jak jim to vyhovuje," dodal Topolánek.

Veronika Malá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme