Sociální demokraté představili programové priority. Chtějí hlavně rozhýbat ekonomiku

Majetková přiznání, zrušení poplatků ve zdravotnictví nebo zákon o státní službě, to vše chce sociální demokracie prosadit, pokud vyhraje volby. Především by se ale strana ráda zaměřila na rozhýbání české ekonomiky a boj s nezaměstnaností. Svůj program pro případných prvních sto dní vládnutí představila ČSSD v Národním domě na pražském Smíchově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (uprostřed), statutární místopředseda Michal Hašek (vlevo) a volební lídr v Karlovarském kraji Josef Novotný na programovém shromáždění strany

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka (uprostřed), statutární místopředseda Michal Hašek (vlevo) a volební lídr v Karlovarském kraji Josef Novotný na programovém shromáždění strany | Zdroj: ČTK

Sociální demokraté víceméně zopakovali to, co zaznělo už během předvolební kampaně. ČSSD má v plánu dát více peněz na dopravu a sociální bydlení a také dočerpat evropské peníze. Důchodcům strana slibuje valorizaci penzí o plnou inflaci a horníkům z OKD zase řešení jejich situace.

V případě volebního úspěchu se strana chystá také poskytnout finanční injekce českému zdravotnictví, a to zvýšením platby za státního pojištěnce nebo poskytnutím půjčky VZP. Zrušit naopak plánuje zdravotnické poplatky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Programové shromáždění ČSSD sledovala i reportérka Martina Spěváčková

Pokud bude ČSSD řídit zemi, podle předsedy Bohuslava Sobotky nezvedne daně lidem se středními a nižšími příjmy a omezí vliv politiků na státní úředníky.

Zároveň chce strana zahájit jednání s církvemi o snížení finanční náhrady za nevyplacený majetek a dohlédnout na to, aby se církvím nevydával majetek, u kterého řádně nedoložily vlastnictví.

Názory zástupců šesti zbývajících politických stran, které mají podle posledních průzkumů největší šanci dostat se do sněmovny, na programové priority sociálních demokratů se různí. Zatímco zákon o státní službě by většina oslovených stran podpořila, se zrušením poplatků ve zdravotnictví by ČSSD po volbách našla bezvýhradnou podporu jen u SPOZ a komunistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plány ČSSD rozebral politolog Stanislav Balík z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brno

„My jako zemanovci prosazujeme, aby zdravotnictví bylo bezplatné.“ – „KSČM je jednoznačně pro zrušení,“ shodují se Vladimír Kruliš z SPOZ a Vojtěch Filip z KSČM.

Ostatní strany naopak považují takové sliby za nereálné. „Ukazuje to jediné socialistické řešení – budeme slibovat, že všude nalijeme peníze. Ono to tak nefunguje,“ říká pověřený předseda ODS Martin Kuba.

„Je pravdou, že regulační charakter už se ztratil, na druhou stranu si myslíme, že by poplatky měly zůstat, minimálně by měly zůstat při hospitalizaci. Ovšem tam prosazujeme, aby byl ochranný limit 30 dní,“ upozorňuje předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Nejkritičtější je k představeným programovým prioritám sociálních demokratů TOP 09. Volební lídr ve Zlínském kraji Petr Gazdík je označil za čirý populismus: „To, co oni navrhují, bude stát nemálo peněz. Je potřeba také říci, kde ty peníze ve státním rozpočtu získají.“

Vesměs skeptické jsou politické strany také k dalším jednáním o církevních restitucích. Podle většiny by vše mělo zůstat tak, jak se dohodlo v zákoně.

Celá řada menších témat

Sociální demokracie svým voličům týden před volbami vysílá poměrně jednoznačný vzkaz, myslí si politolog Stanislav Balík z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Brno.

„Končí reformy předchozí vlády, končí nejistota, kterou jste v předchozích letech zažívali; zároveň vám neslibujeme žádné převratné změny, zároveň neříkáme nic o tom, co chceme dělat do budoucna s důchodovým systémem, se zdravotním systémem, všechno budeme řešit pouze zvýšením peněz,“ přibližuje.

Akcentování církevních restitucí má podle Balíka určitý mobilizační potenciál, protože podle nejrůznějších výzkumů je s vypořádáním v současné podobě nespokojena většina obyvatel. Předčasné volby ovšem politolog považuje za poměrně zvláštní tím, že nemají žádné velké téma.

„Někdejší vládní strany, pokud kandidují, se i dost výrazně stydí přihlásit se k předchozím létům, takže nijak výrazně neobhajují to, co dělaly a jak vládly. A opoziční strany zas nekritizují jenom konkrétně, ale když už tam nějaká velká kritika je, tak je to kritika systému,“ vysvětluje.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka představil program strany pro případných prvních sto dní vládnutí | Foto: ČTK

Martina Spěváčková, Veronika Neprašová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme