Sociální demokraté protlačili zákoník práce s přispěním komunistů

Sociálním demokratům se s přispěním komunistů podařilo protlačit zákoník práce do podrobného parlamentního projednávání. Sněmovna návrh schválila v takzvaném prvním čtení. Předloha vyvolala rozkol ve vládní koalici, protože podle křesťanských demokratů obsahuje zákoník práce protiústavní pasáže.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach

Zdeněk Škromach | Foto: Stanislav Zbyněk | Zdroj: ČTK

Jak říká šéf lidovců Miroslav Kalousek, protože se ČSSD spolehla na hlasy komunistů, KDU-ČSL už nechce mít s touto předlohou nic společného. "Nezbývá nám nic jiného, než odmítnout jakoukoliv odpovědnost za další osud této předlohy. Přáli jsme si dohodu o zákoníku práce, navrhovali jsme v této věci celou řadu návrhů, ale zdá se, že pro sociální demokraty bylo mnohem důležitější zvolit silové řešení místo zvolit dohodu," řekl.

Fakt, že se při prvním hlasování o zákoníku práce spolehla ČSSD na hlasy komunistů, podle premiéra Paroubka vládu nijak nepoškodí. "Kolik už bylo hlasování, která měla třeba ODS s komunisty nebo lidovci s komunisty. Poškodilo je to? Jsou pořád tady," dodal premiér.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach z ČSSD tvrdí, že vládní návrh otvírá pracovní trh a rozšiřuje hranice smluvní volnosti. Několik hodin trvající debata ve sněmovně podle něj ukázala, jak si kdo představuje postavení zaměstnanců.

"Bude potřeba hledat nějaký konsens, protože ta stanoviska jsou velmi různá. Kritika byla jak zprava, tak zleva. kritizovali jak komunisté, tak ODS i naši koaliční partneři. Je ale reálná naděje, že bychom zákoník práce dotáhli do konečné fáze," doplnil Škromach.

Teď zákoník práce začnou projednávat výbory a dolní komora o něm rozhodne za několik měsíců. Lidovci, ale i další kritici vládní předlohy tvrdí, že zákoník dává odborům příliš velké pravomoci, není dost liberální, a ve svém důsledku tak zaměstnance a nezaměstnané poškodí.

Jednou z věcí, která se lidovcům nelíbí, je posilování role odborů. Zástupci ODS a představitelé Hospodářské komory kritizují zejména, že norma nepočítá s tím, že by bylo možné dát za určitých okolností zaměstnanci výpověď bez udání důvodu, jak po tom volali zaměstnavatelé. Místopředseda odborového svazu KOVO Josef Středula je naopak tímto návrhem zděšen.

"Tento návrh ohrožuje zaměstnance jako takové. Není z mého pohledu vůbec přijatelné, aby zaměstnavatel měl možnost vyhodit zaměstnance bez udání důvodu. To totiž není vůbec nikde v Evropě," řekl.

Jana Petrová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme