Sociální demokraté si na sjezdu v Brně zvolí předsedu strany

Sociální demokraté si dnes na sjezdu v Brně zvolí nového předsedu. O post šéfa strany usiluje dosavadní úřadující lídr ČSSD Bohuslav Sobotka a jihomoravský hejtman Michal Hašek. Oba kandidáti dostali od krajských stranických konferencí stejný počet nominací. Jsou ale jen doporučující, delegáti totiž budou volit předsedu v tajné volbě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Hašek z ČSSD v Pustiměři. | Foto: Roman Růžička

Úřadující šéf strany Bohuslav Sobotka věří, že delegáti se budou rozhodovat podle vlastního úsudku, a ne zákulisních dohod.

„Jakékoliv zákulisní dohody budou hrát menší roli než kdykoliv v minulosti. Myslím, že sjezd bude demokratický a plnokrevný zejména v tom, že každý delegát se rozhodne zcela sám v tajné volbě s ohledem na to, která osobnost může pomoci sociální demokracii v příštích měsících a letech, aby se vrátila na centrální úrovni do vlády a mohla pozitivním způsobem korigovat procesy, které rozjíždí pravicová vláda,“ řekl.

Také oznámil, že pokud se stane předsedou, nebude mít problém spolupracovat ve vedení strany se svým protikandidátem Michalem Haškem.

Podat si ruce a odstranit chyby

„Jsem otevřen spolupráci prakticky se všemi, kdo dnes kandidují do vedení, protože si myslím, že delegáti určitě vyberou nejsilnější a nejlepší osobnosti a po sjezdu je potřeba zapomenout na nějaké tábory a fungovat ve prospěch našich voličů a sociálně-demokratického programu. V neděli si podáme všichni ruce a pustíme se do posílení pozice ČSSD.

Je prý též třeba odstranit určité chyby, které sociální demokracie v minulosti dělala.

Šéf Asociace krajů Michal Hašek Radiožurnálu řekl, že pokud ho delegáti zvolí předsedou, podpoří svého protikandidáta Sobotku do funkce prvního místopředsedy.

„Po brněnském sjezdu chci sociální demokracii jednotnou, silnou a sebevědomou. Potom musí jít osobní ambice stranou. Pokud mi dají delegáti důvěru – a já pevně věřím v jejich moudrost a demokratické tajné svobodné rozhodování, které nebude ovlivňováno – jsme připraven podpořit Bohuslava Sobotku do funkce statutárního místopředsedy ČSSD,“ potvrdil.

"Byl to kultivovaný souboj"

Podle Haška se dá očekávat, že půjde o vyrovnaný souboj. „Jsem velmi rád, že zatím těch osm měsíců přinášelo kultivovaný předvolební souboj obou hlavních kandidátů. Bylo by ponížením celé členské základny ČSSD a především šesti set delegátů, kdyby se hodily ručníky do ringu a zákulisní dohody začaly nahrazovat demokratickou vůli delegátů, kterou vyjádří v tajných volbách,“ myslí si.

Předseda Senátu Milan Štech odhaduje, že boj o nejvyšší stranickou funkci vyhraje úřadující lídr strany Bohuslav Sobotka.

„Už v minulosti prokázal, že je schopný politik v poměrně těžkém období, kdy z hodiny na hodinu předseda Paroubek složil funkci,“ říká. Jak dodává, v tomto období dosahuje ČSSD dílčích úspěchů a Bohuslav Sobotka by měl prý dostat šanci stranu v nastávajícím období vést.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach by v čele strany raději viděl šéfa Asociace krajů a jihomoravského hejtmana Michala Haška.

„Znám oba dva kandidáty a myslím, že Michal Hašek je určitou změnou po období od minulého sjezdu v roce 2005, kdy byla naposledy volba ze dvou kandidátů, kdy Slávek Sobotka podporoval Standu Grosse. V této situaci by byl posunem úspěch Michala Haška,“ uvažuje Škromach.

Jiří Paroubek nepřijede, nezná důvod

Při volbě předsednictva své strany bude chybět její bývalý předseda Jiří Paroubek. Nedostal prý oficiální pozvání.

„Jakýsi tajemník v Lidovém domě se zeptal mé asistentky, jestli mám zajištěné ubytování, to nepovažuji za pozvání. Jestli si pánové z vedení neváží funkce předsedy sociální demokracie, mám k ní jistý respekt, ať se nikdo nezlobí, ale nebudu tam sedět, aniž bych věděl, co se ode mě očekává,“ uvedl Jiří Paroubek.

Na místa čtyř místopředsedů je deset kandidátů a o křeslo jediné ženy ve vedení ČSSD se uchází devět sociálních demokratek.

Milada Richterová, Gabriela Hauptvogelová, Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme