Sociální demokraté si zvolí nového předsedu
Volba nového předsedy sociální demokracie a dlouhodobý program strany budou hlavními body 30. sjezdu ČSSD, který v poledne začal v pražském Kongresovém centru. Jediným kandidátem na nejvyšší post, který po osmi letech opouští Miloš Zeman, je vicepremiér Vladimír Špidla.
To, že nemá ve volbě protikandidáta, nepovažuje Špidla za nedostatek demokracie v ČSSD, ale právě naopak za zralost demokracie, protože debata o novém předsedovi probíhala řadu měsíců. Základní debaty a rozhodnutí se tak odehrávaly v průběžném demokratickém procesu.
Jednání začalo bilancí osmileté práce Miloše Zemana ve funkci předsedy strany. Odstupující lídr Lidového domu mimo jiné prohlásil, že vláda ČSSD prokázala, že umí vládnout. Jako úkol do budoucna pak svým spolustraníkům nabídl perspektivu nahrazení jednobarevné menšinové vlády sociální demokracie vládou sociální demokracie většinovou, a to po příštích volbách.
Delegátům sjezdu předložil Miloš Zeman také otázku, zda má po rezignaci na stranickou funkci zůstat premiérem až do sněmovních voleb v příštím roce. Předsedkyně pražských sociálních demokratů a místopředsedkyně sněmovny Petra Buzková si však myslí, že taková otázka na sjezd vůbec nepatří. Podle ní to je totiž záležitost, která vyžaduje politická jednání.
Přítomní delegáti podle očekávání Zemanovo setrvání ve funkci předsedy vlády až do vypršení jejího mandátu podpořili. A to i přesto, že například předsedkyně pražské sociální demokracie Petra Buzková navrhovala zprávu vzít pouze na vědomí. Vadilo jí Zemanovo hodnocení ODS, která má být dlouhodobým protivníkem i partnerem ČSSD. Předseda Zeman Buzkové odpověděl výzvou, aby všichni, kterým je bližší partnerství se Čtyřkoalicí, přešli do některé ze stran toho politického uskupení. Jak upozornil, mohli by se potom stát stínovými ministry.
Za nedisciplinovaného označil i poslance Michala Krause. Ten v reakci na Zemanův projev pro Český rozhlas uvedl, že tím není znepokojený. Už jsem si zvykl, že je jeho dobrým zvykem jednou za den někoho urazit, protože jinak by snad ani neusnul. Podstatné pro něj je, že tento názor nesdílí výrazná část členské základny, lidí, se kterými pracuje.
Místopředseda ČSSD ministr Stanislav Gross se na sjezdu zaměřil nejen na bilancování odborného zázemí sociální demokracie, ale také na otázku budoucího vývoje. Podle něj by měla na centrální úrovni co nejdříve začít práce na dlouhodobém programu. Zahájení debaty na toto téma Gross očekává už v neděli - tedy ještě na pokračujícím sjezdu. Ohledně budoucí práce v této oblasti má i další představy. Měl by se aktualizovat střednědobý program a mělo by se začít pracovat na jeho převedení na program volební, aby měla sociální demokracie v dostatečném předstihu dobrý programový základ.
Sociální demokraté si během třídenního sjezdu zvolí nejen nového předsedu, ale celé vedení. Na posty místopředsedů kandidují například Stanislav Gross, Zdeněk Škromach, Jan Kavan, Petr Lachnit či Jana Volfová. Svou kandidaturu zcela nevyloučil ani Pavel Mertlík.