Sociální demokraté tvrdě kritizují koaliční vládu

Česká strana sociálně demokratická zahájila kampaň před podzimními volbami do Senátu a zastupitelstev krajů. Sází v nich na kritiku nejsilnější vládní Občanské demokratické strany. Ta - podle - neplní své předvolební sliby. Občanským demokratům vyčítají sociální demokraté hlavně reformu veřejných financí, která - podle nich - zlepší finanční situaci jen vyšších příjmových skupin obyvatel. ODS kritiku odmítá s tím, že ČSSD na jejich práci nikdy nic pozitivního nenašla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paroubek kritizuje ODS | Zdroj: ČTK

Důkazem je podle šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka reforma veřejných financí: "Největším podvodem ODS je podle nás tvrzení, že daňová reforma bude výhodná pro všechny. My jsme tvrdili, že pomůže jenom bohatým, vlastně těm nejbohatším - a naopak zatíží všechny ostatní. My jsme svého času charakterizovali reformu, s kterou ODS loni v létě přišla, jako reformu Rolls royceů, kaviáru a šampaňského."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek vyhlásil: "Jestliže ODS prohraje a přijde o pozice v krajích a v Senátu, premiérovi nezbude nic jiného než změnit vládní politiku." Těmito slovy představil podobu předvolební kampaně své strany pod názvem "ODS minus". Jiří Paroubek dříve uvažoval i o pokusu vyvolat hlasování o nedůvěře premiérovi Mirku Topolánkovi.

Místopředseda sociálních demokratů Zdeněk Škromach vládě trojkoalice vyčítá, že zpomalila růst životní úrovně většiny obyvatel: "Ukazuje se, že po dvou letech ODS odkryla své karty a pokračuje dál ve svém sebevražedném postupu a snaží se odvést pozornost před krajskými volbami. Věříme, že tomu lidé neuvěří. Topolánku, Topolánku, i na tebe jednou dojde!"

Občanská demokratická strana kritiku odmítá

Petr Tluchoř | Foto: Marián Vojtek

Nejsilnější vládní strana označuje kritiku sociálních demokratů za nepodloženou. Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř kontruje: "Sociální demokracie vždy velmi ostře a tvrdě vstupuje do různých kampaní, velmi ostře a silně se holedbá svým budoucím vítězstvím. Ale od chvíle, kdy Jiří Paroubek nastoupil do čela sociální demokracie, tak žádné volby nevyhrál."

Podle Petra Tluchoře se pozitivní dopady reforem už začínají projevovat: "Všichni vidí, i když sociální demokracie se to snaží zastírat, že daňové změny každému přinesly do jeho peněženky víc peněz. Víc peněz necháváme každému občanovi pro jeho použití. Snížily se daně všem bez výjimky. To, že se snažíme zamezit v plýtvání různých systémů, ať už sociálního - zpřísněním některých sociálních dávek, i systému zdravotního - zejména zavedení regulačních poplatků v první fázi - se ukazuje jako správné a pozitivní."

Vedení sociální demokracie předtím nabídlo vládním stranám uzavření příměří na dobu našeho předsednictví Evropské unii. Občanští demokraté za tím vidí jiné úmysly ČSSD a výzva se jim příliš nezamlouvá. Podle šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře jsou to sociální demokraté, kdo vyvolává spory. Politická kultura by měla fungovat vždy, ne pouze v době, kdy Česko stane v čele EU, říká Petr Tluchoř: "ODS se nechystá k žádnému tanci s Jiřím Paroubkem. Myslím, že on přichází s podobnými nabídkami vždy, když má nějaký vnitřní problém. Předpokládám, že je tomu tak i teď. Myslím, že jednou větou nabízet příměří a druhou větou zahajovat ostrou negativní kampaň, nejde dohromady."

KSČM zůstane důsledně opoziční

Jiří Dolejš | Foto: Marián Vojtek

Druhá opoziční strana KSČM neplánuje svůj postoj k vládě měnit ani během zmíněného období, což Radiožurnálu potvrdil místopředseda KSČM Jiří Dolejš: "Na půl roku zrušit logiku koalice a opozice je absurdní. My určitě hanbu České republice ani v tomto období neuděláme, ale zůstáváme opozicí a chceme mít právo opozičně kritizovat. Pan Paroubek asi neměl potřebu to s námi vyjednat, vzkazuje to přes média, tudíž to nemohu brát vážně."

Václava Marešová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme