Sociální demokraté vyzvali Mariana Kuśe k rezignaci

Moravskoslezská ČSSD vyzvala člena svého vedení Mariana Kuśe, aby se vzdal svých funkcí. Je na seznamech StB a čelí podezření, že zfalšoval své lustrační osvědčení. Než obvinění vysvětlí, neměl by v sociální demokracii zastávat podle svých stranických kolegů žádné funkce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Kuś a lustrace | Foto: František Tichý | Zdroj: Český rozhlas

Moravskoslezské ČSSD dnes došla trpělivost - chce, aby se Marian Kuś vzdal všech politických funkcí, a to nejen pozice člena celostátního Ústředního výkonného výboru strany nebo krajského výboru, ale také mandátu v krajském zastupitelstvu.

"Pokud to myslí dobře se sociální demokracií, tak by bylo dobré, kdyby teď odstoupil a myslím si, že všichni se mu potom omluví, když soud prokáže jeho nevinu," řekl na mimořádné tiskové konferenci krajský šéf ČSSD Petr Vícha.

Tvrdší slova použil předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, který řekl, že pokud byl někdo dobrovolně spolupracovníkem StB, nemá v sociální demokracii co dělat.

"Pokud on tvrdí, že je schopen se hájit, ať to tedy učiní, pak budeme vědět, na čem jsme. Já sám jsem také nerad, že dnes se Marián Kuś neúčastnil toho jednání předsednictva. Možná tady mohu říct, že jsem se posledních deset dní pokoušel se s ním setkat."

Svou neúčast na jednání výboru v Ostravě Marián Kuś omluvil krátkou textovou zprávou, ve které uvedl, že je v zahraničí. S novináři už nekomunikuje několik týdnů.

Radiožurnál už před časem zjistil, že se Kuś pod krycím jménem Kuzmo před rokem 1989 infiltroval do církevního prostředí v Česku a Polsku. Rozvědka počítala dokonce s jeho vysazením ve Vatikánu v rámci tajné operace Vládce.

"Tajný spolupracovník Kuzmo je rozpracováván jako perspektivní typ k dlouhodobému vysazení do zahraničí po problematice Vládce. Jeho řízení směřuje k postupnému prohlubování kontaktů na katolický klér v Polsku," píše se v Kuśově svazku uloženém v archivu ministerstva vnitra. Během dvou let spolupráce s tajnou službou se rozrostl na více než 500 stran.

Předseda ČSSD Stanislav Gross prohlásil, že jeho strana v souvislosti Kuśovým případem prověří lustrační osvědčení některých klíčových osob v ČSSD. "Určitě by se to mělo týkat členů ústředního výboru a lidí, kteří jsou v parlamentu nebo v krajských zastupitelstvech. Tam všude požadujeme negativní lustrační osvědčení."

Milan Kopp, Marika Táborská, Silvie Mikulcová, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme