Sociální demokraté zahájili v Brně sjezd, večer zvolí předsedu

Otevřená, moderní, sebevedomá - taková má být nová sociální demokracie po třídenním sjezdu, který začal v Brně. Její členové se po deseti letech scházejí jako opoziční strana, Strakovu akademii opustili po vítězství ODS. Vyrovnat se musejí taky s odchodem svého bývalého předsedy Miloše Zemana. Už dnes večer mají delegáti zvolit nového šéfa strany. Drama se nečeká - jediným kandidátem je stávající předseda Jiří Paroubek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Potvrzení Paroubka v čele strany je téměř jisté. Ústecký sociální demokrat Jaroslav Foldyna, který kandidaturu zvažoval, se proti současnému předsedovi nakonec nepostaví.

Paroubek sám o svém znovuzvolení nepochybuje a dokonce už otevřeně vzkázal, kdo mají být jeho nejbližší spolupracovníci, tedy současní místopředsedové a exministr průmyslu Milan Urban.

Po volbě vedení bude sociální demokracie měnit stanovy. Má se stát sebevědomou stranou a nalákat tak do svých řad mladé a vzdělané lidi. Hlavní důraz klade Paroubek na modernizaci ČSSD.

"Smyslem modernizace je otevřít stranu novým lidem, novým myšlenkám a samozřejmě lepší, efektivnější využití těch lidí, kteří dobře pracovali především v oblasti komunální politiky, kterých jsme zatím využít dobře nedokázali," prohlásil Paroubek.

Slibuje také kvóty pro ženy na kandidátkách, přímou volbu šéfa strany a využití průzkumu popularity při se sestavování kandidátních listin. Paroubek chce prosadit i usnesení, které by zavazovalo zákonodárce ČSSD nevolit v tajné volbě prezidenta Václava Klause.

Podle Zdeňka Škromacha je ale přijetí také deklarace pod jejich úroveň. "Prostě to neudělám a nepotřebuji k tomu žádné usnesení, myslím, že ani žádný z poslanců, ale je to spíš asi vnímáno jako jakási deklarace vůči veřejnosti," řekl Škromach.

Sociální demokraté se zcela jistě nevyhnou diskuzi o odchodu Miloše Zemana, který stranu opustil kvůli trestnímu oznámení. To na něj v souvislosti s kauzou Altner podal Jaroslav Novák. Zeman je přesvědčený, že za vším stojí Jiří Paroubek. Advokát Altner vymáhá po ČSSD honorář za vysouzení Lidového domu, teď už 20 miliard korun, a straně hrozí konkurzem.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme