Sociální demokraté zvažují varianty dalšího vládnutí

Má Stanislav Gross kvůli skandálu s rodinným majetkem opustit křeslo premiéra a zůstat jen předsedou ČSSD? Odpověď na tuto otázku společně hledají poslanci nejsilnější vládní strany a její předsednictvo. Jednou z možností, o níž údajně uvažují, je obnovení původní koalice s lidovci a unionisty. Podle neoficiálních informací je prý ve hře možnost, že by premiér Gross rezignoval, kdyby prezident Václav Klaus dal ČSSD stoprocentní záruku, že ho nahradí jiný sociální demokrat. Mluví se také o menšinovém kabinetu ČSSD s podporou lidovců a unie. Tyto spekulace ale zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. Definitivní rozhodnutí má padnout na sobotním jednání ústředního výboru ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach a Stanislav Gross | Foto: Igor Zehl

V úvahu připadají dvě základní varianty: buď špičky sociální demokracie navrhnou ústřednímu výkonnému výboru, aby na sobotním jednání schválil dosavadní premiérův postup, anebo se dohodnou na tom, že by pro stranu bylo lepší, aby Gross odešel z vládní funkce.

V tuto chvíli není jasné, které z obou řešení má v ČSSD více zastánců. Nesnadné rozhodování by jim mohl ulehčit pondělní slib prezidenta republiky Václava Klause, že by novým premiérem jmenoval opět sociálního demokrata. Pokud Gross v sobotu ohlásí svoji rezignaci, sociální demokracii by se tak uvolnily ruce k jednání o obnově tříbarevné koalice pod jiným premiérem.

Při příchodu na zasedání předsednictva strany řekl premiér Stanislav Gross, že neuvažuje o tom, že by rezignoval. Přesto se stále objevují úvahy, podle kterých by mohl Gross odstoupit, aby jiný sociální demokrat mohl zformovat nový kabinet. Hovoří se o prvním místopředsedovi ČSSD a ministru financí Bohuslavu Sobotkovi. Ten ale popřel, že by o takové variantě hovořil s prezidentem Václavem Klausem. Předseda lidovců Miroslav Kalousek před zahájením jednání sociální demokracie opakoval, že za nejlepší možné řešení považuje pokračování stojedničkové koalice s jiným předsedou vlády, kterého navrhne ČSSD.

Poslanecký klub a předsednictvo ČSSD by se dnes také mohly zabývat návrhem unionistů, aby vláda jako celek podala demisi. Kabinet měl o tomto bodu hlasovat na svém včerejším zasedání. Nakonec se ale ministři rozhodli, že hlasovat budou až za týden. V sobotu totiž zasedne Ústřední výkonný výbor ČSSD, který by měl k tomuto návrhu zaujmout stanovisko. Vládu opouští už pátý ministr - šéf legislativní rady vlády Jaroslav Bureš.

"Nestojím o to, abych seděl na svém křesle ministra jen díky tomu, že se poslanci KSČM zdrželi hlasování o nedůvěře vlády," prohlásil Bureš po jednání vlády. Připojil se tak k trojici lidovců a unionistovi Vladimíru Mlynářovi.

Zbývající dva členové kabinetu za Unii svobody - Pavel Němec a Karel Kühnl rezignují nesjpíš příští týden, pokud vláda jako celek nepodá demisi. V týmu Stanislava Grosse by tak zůstalo jedenáct zástupců ČSSD - mnozí ale svoje setrvání podmiňují tím, že vláda nebude závislá na komunistech.

Sociální demokraté plánují, že s rekonstruovanou vládou předstoupí před Sněmovnu a požádají o důvěru, přičemž toto hlasování spojí s konkrétním zákonem, zřejmě o snížení daní.

Grossův kabinet zatím pokračuje ve své práci a dělá důležitá rozhodnutí. Včera například vláda jednomyslně schválila prodej Telecomu španělské Telefonice. Telekomunikační gigant zaplatí za 51 procent akcií zhruba 83 miliard korun.

25 miliard z privatizace dostane fond dopravy. Část peněz půjde také do fondu bydlení. Peníze se použijí i na odstraňovaní ekologických škod a na úhradu ztrát konsolidační agentury. Zbylá částka by mohla posloužit na penzijní reformu.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Helena Šulcová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme