Sociální demokraté zvažují varianty dalšího vládnutí

Má Stanislav Gross kvůli skandálu s rodinným majetkem opustit křeslo premiéra a zůstat jen předsedou ČSSD? Odpověď na tuto otázku společně hledají poslanci nejsilnější vládní strany a její předsednictvo. Jednou z možností, o níž údajně uvažují, je obnovení původní koalice s lidovci a unionisty. Podle neoficiálních informací je prý ve hře možnost, že by premiér Gross rezignoval, kdyby prezident Václav Klaus dal ČSSD stoprocentní záruku, že ho nahradí jiný sociální demokrat. Mluví se také o menšinovém kabinetu ČSSD s podporou lidovců a unie. Tyto spekulace ale zatím nikdo oficiálně nepotvrdil. Definitivní rozhodnutí má padnout na sobotním jednání ústředního výboru ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach a Stanislav Gross

Zdeněk Škromach a Stanislav Gross | Foto: Igor Zehl

V úvahu připadají dvě základní varianty: buď špičky sociální demokracie navrhnou ústřednímu výkonnému výboru, aby na sobotním jednání schválil dosavadní premiérův postup, anebo se dohodnou na tom, že by pro stranu bylo lepší, aby Gross odešel z vládní funkce.

V tuto chvíli není jasné, které z obou řešení má v ČSSD více zastánců. Nesnadné rozhodování by jim mohl ulehčit pondělní slib prezidenta republiky Václava Klause, že by novým premiérem jmenoval opět sociálního demokrata. Pokud Gross v sobotu ohlásí svoji rezignaci, sociální demokracii by se tak uvolnily ruce k jednání o obnově tříbarevné koalice pod jiným premiérem.

Při příchodu na zasedání předsednictva strany řekl premiér Stanislav Gross, že neuvažuje o tom, že by rezignoval. Přesto se stále objevují úvahy, podle kterých by mohl Gross odstoupit, aby jiný sociální demokrat mohl zformovat nový kabinet. Hovoří se o prvním místopředsedovi ČSSD a ministru financí Bohuslavu Sobotkovi. Ten ale popřel, že by o takové variantě hovořil s prezidentem Václavem Klausem. Předseda lidovců Miroslav Kalousek před zahájením jednání sociální demokracie opakoval, že za nejlepší možné řešení považuje pokračování stojedničkové koalice s jiným předsedou vlády, kterého navrhne ČSSD.

Poslanecký klub a předsednictvo ČSSD by se dnes také mohly zabývat návrhem unionistů, aby vláda jako celek podala demisi. Kabinet měl o tomto bodu hlasovat na svém včerejším zasedání. Nakonec se ale ministři rozhodli, že hlasovat budou až za týden. V sobotu totiž zasedne Ústřední výkonný výbor ČSSD, který by měl k tomuto návrhu zaujmout stanovisko. Vládu opouští už pátý ministr - šéf legislativní rady vlády Jaroslav Bureš.

"Nestojím o to, abych seděl na svém křesle ministra jen díky tomu, že se poslanci KSČM zdrželi hlasování o nedůvěře vlády," prohlásil Bureš po jednání vlády. Připojil se tak k trojici lidovců a unionistovi Vladimíru Mlynářovi.

Zbývající dva členové kabinetu za Unii svobody - Pavel Němec a Karel Kühnl rezignují nesjpíš příští týden, pokud vláda jako celek nepodá demisi. V týmu Stanislava Grosse by tak zůstalo jedenáct zástupců ČSSD - mnozí ale svoje setrvání podmiňují tím, že vláda nebude závislá na komunistech.

Sociální demokraté plánují, že s rekonstruovanou vládou předstoupí před Sněmovnu a požádají o důvěru, přičemž toto hlasování spojí s konkrétním zákonem, zřejmě o snížení daní.

Grossův kabinet zatím pokračuje ve své práci a dělá důležitá rozhodnutí. Včera například vláda jednomyslně schválila prodej Telecomu španělské Telefonice. Telekomunikační gigant zaplatí za 51 procent akcií zhruba 83 miliard korun.

25 miliard z privatizace dostane fond dopravy. Část peněz půjde také do fondu bydlení. Peníze se použijí i na odstraňovaní ekologických škod a na úhradu ztrát konsolidační agentury. Zbylá částka by mohla posloužit na penzijní reformu.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Helena Šulcová, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme