Sociální demokraty opustil poslanec Pohanka, nevyloučil podporu vládě ODS

Poslanec Michal Pohanka opustil klub ČSSD. Vedení strany o tom informoval písemně a od té doby se svým kolegům neozývá. Pro sociální demokracii to znamená, že její případná vláda opřená o KSČM ztratila jistotu stovky hlasů. Vedení ČSSD chce s Pohankou mluvit - ihned se totiž vyrojily spekulace, zda by právě on nemohl být tím rozhodujícím hlasem pro ODS, lidovce a zelené. Pohanka nevyloučil, že by jako nezávislý poslanec mohl kabinet ODS nebo přechodnou vládu podpořit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Pohanka | Foto: Poslanecká sněmovna

Jihomoravský poslanec Pohanka v středečním ranním písemném prohlášení tvrdí, že k odchodu z klubu ČSSD ho přiměl šéf frakce Michal Hašek. Vyzval ho prý, aby se vzdal mandátu a opustil stranu.

Důvodem měla být reportáž televize Nova natočená skrytou kamerou. Starosta Budišova Ladislav Péťa, který je podezřelý z machinací s penězi z evropských fondů, totiž Pohanku považoval za člověka, s jehož pomocí podle Novy počítal.

"Zjistil jsem, že ČSSD začíná být stranou, ve které se nediskutuje, ale poroučí," vysvětlil Pohanka. Jakoukoliv spojitost s případem, do něhož je zapleten i bývalý šéf kabinetu premiérů Zdeněk Doležel, odmítl. V dopise oznamujícím odchod ze strany a klubu uvedl, že kdyby byl pravomocně odsouzen, vzdá se i poslaneckého mandátu.

Poslanec zvažuje žádost o policejní ochranu

Celý den se sociální demokraté svého bývalého stranického kolegu snažili kontaktovat, aby jim své rozhodnutí zdůvodnil osobně, ale marně. Pohanka má vypnutý mobil a skrývá se na neznámém místě. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz, který se s ním spojil pomocí prostředníků, řekl, že chce požádat policii o ochranku, protože se kolem něj dějí "divné věci".

Pohanka byl dříve ředitelem Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a náměstkem exministra zdravotnictví a současného poslance Davida Ratha. Právě Rath naznačil, že na Pohanku mohl vyvíjet nátlak Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který socialisté dlouhodobě kritizují. Útvar nařčení odmítá.

Za nesmysl to považuje i Pohanka. Podle Aktuálně.cz trvá na tom, že se ho ČSSD chtěla sama zbavit a že ho k odchodu vyzval Hašek. Ten ale Pohankovu verzi popírá. "Já bych chtěl rozhodně odmítnout to, že bych vyvíjel nějaký nátlak na kolegu Pohanku nebo ho vyzýval k tomu, aby odešel," řekl Hašek.

Pohanka nevyloučil podporu vládě ODS

Ve středu odpoledne se ve sněmovně mimořádně sešel poslanecký klub ČSSD, a to opět bez Michala Pohanky. Hašek zdůraznil, že žádný další poslanec ČSSD se k podobnému kroku nechystá, i když podle spekulací chtěli Pohanku následovat další dva členové klubu, údajně poslanci ČSSD z Vysočiny a z jihu Moravy.

Pohanka v rozhovoru pro Aktuálně.cz nevyloučil, že by jako nezávislý poslanec mohl podpořit vládu, kterou by sestavovala ODS nebo která by dovedla zemi k předčasným volbám. "Tím, že jsem z ČSSD vystoupil, budu zvažovat svůj vlastní názor a nebudu se řídit názorem, který by mi byl z nějaké strany dáván. Teď jsem v pozici nezávislého poslance," uvedl. Nikdo z politiků s nabídkou na přestup ho prý nekontaktoval.

ODS v reakci na rozhodnutí Pohanky reagovala prohlášením, že nehodlá skládat vládu založenou na "přeběhlíkovi", takový model odmítá i prezident Václav Klaus. Ani předseda ČSSD Jiří Paroubek se prý změny poměru sil neobává. Občanští demokraté nicméně věří, že Paroubek bez "stovky" levicových poslanců v zádech bude svolnější k dohodě o předčasných volbách, které zatím ČSSD rezolutně odmítá.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme