Sociální firmy pomáhají zdravotně postiženým k radosti z uplatnění

Každý desátý občan České republiky má zdravotní postižení. Většina z nich žije v ústavech a nemá klasické zaměstnání, přestože někteří pracovat můžou a chtějí. Šancí pro ně jsou sociální firmy, které znevýhodněné lidi zaměstnávají. V Praze jim tuto příležitost dává třeba Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Toulcově dvoře v pražské Hostivaři

Na Toulcově dvoře v pražské Hostivaři | Foto: Toulcův dvůr

„Jídelnu provozujeme tři roky. Učíme se podnikat, učíme se zaměstnávat lidi se zdravotním postižením. Máme svoje zaměstnance. Je to i podmínkou chráněného zaměstnávání, protože jedním ze zdrojů financování sociálního podniku je příspěvek Úřadu práce,“ vysvětluje správce Toulcova dvora Václav Kugler.

Kugler představuje jednu z nejpilnějších zaměstnankyň celého objektu: Martina Strachotová je mentálně postižená, ale dokáže se o sebe postarat, žije sama a pracuje.

„Krájení zeleniny nebo příprava na druhý den, příprava pro školky,“ popisuje svoji pracovní náplň Martina Strachotová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sociální firmu v pražském Toulcově dvoře, navštívila Klára Bílá

Předtím pracovala Martina v bohnické prádelně. V kolektivu Střediska ekologické péče se jí ale líbí víc. Práci se snaží odvádět poctivě a pečlivě, aby nepřidělávala práci druhé směně, která ji vystřídá.

Možnosti na trhu práce jsou pro handicapované zatím stále velmi malé.

„Za tři roky, kdy provozujeme sociální podnik, jsme vystřídali hodně lidí, kteří jsou z různých podmínek: někdo dlouhodobě práci neměl, někdo byl hned po škole, někdo zkušenosti měl, někdo je u nás získal,“ vypočítává pestré spektrum zaměstnanců Václav Kluger a uzavírá:

„Většinou to závisí na chuti člověka se zapojit.“

Zdravotně znevýhodnění ale často chtějí a můžou pracovat. Nejčastěji se uplatní při údržbě venkovních prostor, uklízejí na úřadech nebo, stejně jako Martina, pomáhají v kuchyni.

V Česku je v současné době přes 100 sociálních firem. Podle expertů by jich v budoucnu mohlo být ještě víc.

Klára Bílá, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme