Sociální karty se podle MPSV osvědčily. V září si je vyzvedne dalších 50 tisíc lidí

Sociální karty podle ministerstva práce a sociálních věcí fungují. Po ověřovacím procesu se spouští další kolo, kdy už se sKarty dostanou k daleko většímu počtu uživatelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek na happeningu Národní rady osob se zdravobním postižením proti zavádění sociálních karet | Zdroj: ČTK

Sociální karty už má a používá 1500 lidí, kteří byli zařazení do pilotního ověřování. Ti už si na ni vybrali přes 1,5 milionu korun a nejčastější operací byl převod dávky z sKarty na jejich osobní účet. Teď v září vyzvou k odebrání karty úřady práce dalších padesát tisíc lidí.

Lidé dostanou z úřadu práce dopis, kdy a kam přesně si mají sKartu přijít vyzvednout. Nebude to přesně na hodinu, ale v rozpětí několika dnů. Do té doby, než budou kartu mít, jim budou dávky chodit tak jako dřív.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vydávání dalších sKaret mluvila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Věra Masopustová

„Pokud má člověk zadáno, že mu to chodí na účet, nebo má uvedeno, že to hodlá pobírat prostřednictvím poštovní poukázky, tak do doby, než převezme sKartu, mu to bude chodit tímto dosavadním způsobem," říká náměstek ministra práce a sociálních věcí Martin Žárský.

"Abychom nezpůsobili v jednom měsíci nějaké posuny, tak vždycky je takové pravidlo, že například v měsíci listopad si vyzvedne sKartu, ale až prosincová dávka mu přijde na sKartu. Listopadová bude ještě standardním způsobem,“ dodává Žárský.

Hodně debat se vede kolem sKaret pro těžce zdravotně hendikepované. Ti podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka z TOP 09 nebudou muset k bankomatu. Kartu sice dostanou, ale čerpání dávky si domluví individuálně.

„Karta má nejenom tu funkci vlastní platební karty nebo bankomatové karty, má i funkci identifikační a autentizační. To znamená, že v každém případě klient tu kartu obdrží, protože je to také způsob, jak se identifikovat při automatizovaných procesech. Ale volba způsobu výplaty je skutečně individuální. Musíme vždy brát na zřetel možnosti a schopnosti klienta,“ říká Drábek.

Ministr práce a sociálních věcí mluví především o zvýšení komfortu pro příjemce dávek a o tom, jak se celý systém zjednoduší. Kritici nového systému ale vidí věc úplně jinak. Například předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása:

„Oni tvrdí ano, lidé se zdravotním postižením si budou moci čerpat dávky i například prostřednictvím poštovní poukázky, ale napřed budou posouzeni ve správním řízení úřadem práce. To správní řízení může trvat i půl roku. Lidé budou čekat na posouzení, jestli jim potom někdo bude posílat peníze poštovní poukázkou.“

Lidé na podpoře v nezaměstnanosti nebo ti, kdo pobírají dávky hmotné nouze, dostanou sociální karty až po Novém roce.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme