Sociální partneři přijali „velký třesk“ s výhradami

Sociální partneři chtějí znát rizika hospodářské strategie ministra obchodu a průmyslu Miroslava Grégra. Odbory a zaměstnavatelé sice obecně vítají jakoukoliv koncepci rozvoje v materiálu pracovně označovaném jako „velký třesk“, ale postrádají analýzu proveditelnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chybí zejména hodnocení nedostatků a způsoby, jak je eliminovat. Ministr Miroslav Grégr proto bude se sociálními partnery znovu jednat. Upozornil však, že jde o návrh, za kterým stojí celá vláda. Koncepce si vyžaduje i určitý kus odvahy a je předpokladem pro brzký vstup do EU.

Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly se však Grégrův návrh hospodářské strategie ve vládě zatím neprobíral. Diskusi o něm, očekává nejdříve za měsíc.

Odboráři sice spolu se zástupci zaměstnavatelů materiál přivítali, pochybují však o jeho ufinancovatelnosti. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch se pozastavil u základních obrysů Grégrova plánu. Opatření jako pokračování revitalizace, restrukturalizace podniků, podpora exportu a oživení investic a inovací, podpoří. Kladli ale otázky, jak je možné tyto programy zajistit z dostupných nebo očekávaných zdrojů.

Grégrův resort předpokládá, že 265miliardová investice přinese vyšší růst HDP, zlepší výkonnost firem, zaměstnanost a kupní sílu obyvatelstva. Šéf Svazu průmyslu a dopravy Petr Karas upozorňuje, že je třeba důkladně zvážit uskutečnitelnost tohoto plánu.

Ministr obchodu a průmyslu Miroslav Grégr považuje jednání se sociálními partnery za úspěšné. Ani jeden z partnerů se prý nevyslovil vysloveně proti, zazněly některé připomínky, řadu z nich lze akceptovat a některé byly vysvětleny. Celkově je prý tento čin vlády vnímán jako čin pozitivní.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme