Sociální partneři přijali „velký třesk“ s výhradami

Sociální partneři chtějí znát rizika hospodářské strategie ministra obchodu a průmyslu Miroslava Grégra. Odbory a zaměstnavatelé sice obecně vítají jakoukoliv koncepci rozvoje v materiálu pracovně označovaném jako „velký třesk“, ale postrádají analýzu proveditelnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chybí zejména hodnocení nedostatků a způsoby, jak je eliminovat. Ministr Miroslav Grégr proto bude se sociálními partnery znovu jednat. Upozornil však, že jde o návrh, za kterým stojí celá vláda. Koncepce si vyžaduje i určitý kus odvahy a je předpokladem pro brzký vstup do EU.

Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly se však Grégrův návrh hospodářské strategie ve vládě zatím neprobíral. Diskusi o něm, očekává nejdříve za měsíc.

Odboráři sice spolu se zástupci zaměstnavatelů materiál přivítali, pochybují však o jeho ufinancovatelnosti. Místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch se pozastavil u základních obrysů Grégrova plánu. Opatření jako pokračování revitalizace, restrukturalizace podniků, podpora exportu a oživení investic a inovací, podpoří. Kladli ale otázky, jak je možné tyto programy zajistit z dostupných nebo očekávaných zdrojů.

Grégrův resort předpokládá, že 265miliardová investice přinese vyšší růst HDP, zlepší výkonnost firem, zaměstnanost a kupní sílu obyvatelstva. Šéf Svazu průmyslu a dopravy Petr Karas upozorňuje, že je třeba důkladně zvážit uskutečnitelnost tohoto plánu.

Ministr obchodu a průmyslu Miroslav Grégr považuje jednání se sociálními partnery za úspěšné. Ani jeden z partnerů se prý nevyslovil vysloveně proti, zazněly některé připomínky, řadu z nich lze akceptovat a některé byly vysvětleny. Celkově je prý tento čin vlády vnímán jako čin pozitivní.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme