Sociální reforma má předejít zneužívání dávek

Po jednodenní přestávce dnes pokračuje mimořádná schůze sněmovny. Na té chtějí koaliční poslanci projednat především zákony zdravotní, důchodové a sociální reformy. Plynulé jednání jim ale narušil zmatek kolem stanoviska sociálního výboru k zákonům sociální reformy. Po úterním jednání představitelů vládní koalice ve formátu K9 řekl premiér a předseda ODS Petr Nečas, že strany vládní koalice budou ve sněmovně podporovat tento vládní návrh i změny, které k němu vznesl sněmovní sociální výbor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 15.6.2011.

Poslanecká sněmovna 15.6.2011. | Foto: Filip Jandourek

Už hodinu projednávají poslanci normy, které jsou základem sociální reformy. Zatím jsou u prvního ze tří reformních zákonů a to u pomoci v hmotné nouzi. Tady je zásadní změna v tom, že všechny dávky budou nově vydávat jen úřady práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sociální reformě natáčela parlamentní zpravodajka Rádia Česko Milada Richterová

Pro důchodce a příjemce dalších sociálních dávek je asi nejzajímavější to, že takzvané sociální karty budou po zásahu premiéra Petra Nečase a sociálního výboru dobrovolné. Povinně je budou muset při nákupech používat jen ti, kdo dávky zneužívají.

Toho se týká i další změna. Pokud se zneužívání dávek prokáže, o další si jejich příjemce bude moci požádat až po třech měsících místo jednoho.

Postoj premiéra uvítala taky Rada seniorů s tím, že pokud by si důchodci museli vybírat důchody z bankomatů sociální kartou, dalo by se to považovat za omezení osobní svobody a potlačování lidských práv. A mohlo by to skončit u Ústavního soudu, varovala Rada seniorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů, odhaduje, že asi 12 procent příjemců dávek ze seniorské populace bude muset kartový systém používat

Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů, odhaduje, že asi 12 procent příjemců dávek ze seniorské populace bude muset kartový systém používat:

„Pokud tito lidé jsou z vesnic, kde bankomaty nejsou, budou muset k bankomatům dojíždět, což pro ně bude znamenat další náklady. Dovedu si také představit, že na bankomaty se budou stát fronty a bude hrozit přepadení. Já osobně bankomaty využívat nechci.“

Zákonů, které dnes mají poslanci projednat je ale hodně, už si proto odhlasovali, že budou pracovat i po jedenadvacáté hodině.

Zmatky

Stanovisko sociálního výboru k předlohám sociální reformy, u kterých se program schůze zadrhl, dostali v úterý poslanci pozdě.

Podle platných lhůt by je mohli začít projednávat až ve středu v sedm hodin večer. Mimořádnou schůzi, která má pevný program proto na den přerušili.

Později začali jednat i dnes. Sociální demokraté si předjednali dvouhodinovou pauzu na jednání svého klubu. Museli probrat desítky stránek pozměňovacích návrhů, které se za jediný jednací den sněmovny nashromáždily. Místo v devět tak dnešní jednací den sněmovny začal až v 11 hodin.

Koaliční jednání vyvolala před úterním začátkem poslanecké schůze kvůli svým výhradám k částem sociální reformy nejmenší vládní strana - Věci veřejné. Její místopředsedkyně a členka sociálního výboru Dagmar Navrátilová k tomu podotkla:

„My jsme měli výhrady v souvislosti se sociální kartou a v souvislosti s kompetencemi mezi obcemi a úřady práce. Co se týče sociální karty, chtěli jsme ji v zákoně pouze v intencích koaliční dohody jen pro ty, kteří dávek zneužívají. Podařilo se vyjednat to, že povinnost využívat sociální kartu budou mít pouze ti, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi zneužívají jich. Hrají na automatech, kupují alkohol a podobně. V současné chvíli nemáme problém to poslat do 3. čtení.“

Členka výboru pro sociální politiku za klub TOP 09 a starostové Dagmar Pecková k vyjednávání v koalici o sociální reformě připomíná, že o předloze jednali celé léto ve formátu K6 - tedy v zastoupení po dvou poslancích z každé strany:

„A v podstatě jsme se na znění toho návrhu víceméně dohodli s ministerstvem, které nám vyšlo ve všech našich připomínkách vyšlo vstříc.“

Levice spíše proti

ČSSD a KSČM podporu dílčích úprav těchto předloh nevylučují. Proti přijetí celkové sociální reformy se ale nakonec rozhodně postaví.

„Čekám, že tam opět přibudou další pozměňovací návrhy. Bude potřeba to velmi pečlivě prostudovat, aby naše hlasování přispělo ke zkvalitnění sociálních norem,“ dodala místopředsedkyně sociálního výboru Milada Emmerová z ČSSD.

Koalice naopak normy podpoří. I proto, že došlo ke některým změnám, které si vymínily jednotlivé vládní strany.

Například premiér Petr Nečas (ODS) stál konkrétně o zrušení plošné povinnosti čerpat dávky na takzvané sociální karty. To se díky sociálnímu výboru sněmovny podařilo.

Milada Richterová, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme