Sociální reforma přinese změny ve vyplácení dávek zdravotně postiženým lidem

Poslanci schválili vládní balíček sociálních reforem, které změní systém sociálních dávek a pravidla pro podporu v nezaměstnanosti. Změny se týkají i vyplácení dávek zdravotně postiženým lidem. Několik dosavadních příspěvků se sloučí ve dvě - na mobilitu a na pomůcky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

46. filmový festival Karlovy Vary, bezbariérový vstup pro vozíčkáře

46. filmový festival Karlovy Vary, bezbariérový vstup pro vozíčkáře | Foto: Filip Jandourek

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása říká, že změny nelze nazvat změnami k lepšímu: „Dosáhli jsme jakéhosi kompromisu s ministerstvem práce a sociálních věcí a posléze s vládou a poslanci.“

„Náš kompromis v zásadě dodrželi, i když udělali některé změny, které nepovažujeme za úplně šťastné. Je to především příspěvek na mobilitu. Byla dohoda s ministerstvem i s vládou, že bude tento příspěvek vyplácen ve dvou hodnotách – 600 a 250 korun.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása mluvil o změnách v systému sociálních dávek v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

Jak říká Krása, vyšší měsíční příspěvek byl původně pro ty, kteří mohou používat auto, nižší pro ty, kteří mohou jezdit městskou dopravou. „Poslanci toto změnili a je univerzální jedna částka 400 korun měsíčně,“ vysvětluje.

Změnu týkající se příspěvku na pomůcky, která spočívá v úpravě pravidel pro vyplácení státní podpory na nákup auta, Krása nepovažuje za zásadní: „V parametrech příspěvku na pomůcky i na nákup motorového vozidla jsme na tom stejně jako dosud. Pouze je tam ta změna, že v určitých kategoriích u lidí s vyššími příjmy, bude větší spoluúčast. Ukáže se, nakolik příspěvek až do výše 200 tisíc v rozsahu 10 let, bude vyhovovat.“

Novela také zavede odlišná kritéria při posuzovaní žadatelů o tyto příspěvky. „To považujeme za zásadní věc. My jsme nesouhlasili s tím, že posuzování nároku na příspěvek bylo sloučeno do 10 oblastí. Tvrzení, že tím bude přesnější způsob posuzovaní, je podle mě nepravdivý argument. Současná posudková služba ani současní úředníci nejsou na tento způsob posuzování připraveni,“ tvrdí Krása.

„My nyní spolupracujeme s ministerstvem práce a sociálních věcí na přípravě prováděcí vyhlášky k posuzování míry závislosti. Pokročili jsme, mezi námi jsou ale ještě vážné rozdíly v tom, jak by měla vyhláška vypadat. Věřím, že se nakonec dohodneme na nějakém kompromisu,“ říká Krása.

Jan Richter, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme