Sociální sítě i únava. Mladí řidiči se na tragických nehodách výrazně podílí, říká šéf dopravní policie

Jak ukazují předběžné policejní statistiky, od začátku prázdnin se na silnicích stalo celkem přes 1800 dopravních nehod. Zemřelo při nich 12 lidí. Na tragických událostech se podle ředitele dopravní policie Tomáše Lercha výrazně podílí mladí řidiči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní nehoda (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia | CC0 1.0

„Myslím, že u mladých řidičů se projevuje i nezkušenost z hlediska bezpečného ovládání vozidla," řekl ve vysílání Radiožurnálu v reakci na čtvrteční nehodu, kdy dívky vysílaly nebezpečnou jízdu autem živě na facebooku.

Nepozornost za volantem je podle Lercha nejčastější příčinou dopravních nehod v Česku. „U mladých lidí se setkáváme stále častěji s tím, že komunikují na sociálních sítích i během řízení. Je to velmi nebezpečné a dalo by se říct, že nepozorný řidič je největším rizikem na našich silnicích," uvedl.

Webem se šíří video nehody u Obrnic. Soukromí na Facebooku neexistuje, říká Dočekal

Číst článek

„V letních měsících kombinace únavy, stresu, dlouhé cesty a zároveň nepozornosti, která se odvíjí od toho, že řidič vykonává ještě jinou činnost, mívá opravdu fatální následky. Myslím, že u mladých řidičů se projevuje i nezkušenost z hlediska bezpečného ovládání vozidla. Mladí řidiči se velmi výrazně podílí na dopravních nehodách, u těch tragických je to až čtvrtina případů," popsal Lerch.

Letní prázdniny jsou podle něj velmi rizikovým obdobím a 12 mrtvých za devět dní je oproti běžným měsícům roku opravdu vyšší číslo.

„Nicméně ve srovnání s loňským rokem jsme zaznamenali pokles těch nejtragičtějších následků dopravních nehod. Je ale velmi brzy na to hodnotit prázdniny jako takové," uvedl s tím, že v počtu dopravních nehod se odráží i nárůst intenzity silničního provozu.

„Zejména pátky a neděle či pondělí bývají velmi dopravně zatížené. Zaznamenáváme větší množství nehod, byť zpravidla s menšími následky, ale tyto nehody dopravu velice komplikují," vysvětlil a dodal:

„V průběhu víkendu se silničního provozu zúčastňují nejzranitelnější účastníci, to znamená motorkáři, cyklisté a chodci. Bohužel i tento víkend jsme zaznamenali tragickou nehodu s účastí chodce v nočních hodinách, kdy je podezření, že chodec nepoužil reflexní prvky, které mimo obec měl."

Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme