Spor ministryň: Maláčová žádá na sociální služby 1,5 miliardy. Schillerová to odmítá

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se nedohodly, z čeho zaplatí krajům za sociální služby. Kraje požadují dvě miliardy korun. Maláčová chce z rozpočtové rezervy 1,5 miliardy korun, což je podle ní polovina celkové rezervy. Schillerová s tím nesouhlasí. Maláčová přesto uvolnění peněz navrhne v pondělí vládě. Hrozí totiž podle ní kolaps sociálních služeb.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:59 5. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce Jana Maláčová z ČSSD a ministryně financí Alena Schillerová za ANO

Ministryně práce Jana Maláčová z ČSSD a ministryně financí Alena Schillerová za ANO | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Jinak lze peníze poslat z mandatorních výdajů, to ale povede k prohloubení rozpočtového schodku,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Dodala, že v ohrožení je 10 tisíc pracovníků sociálních služeb.

Hrozí kolaps sociálních služeb, tvrdí opozice. Sněmovna debatu o dofinancování odkládá na neurčito

Číst článek

Zbytek do požadovaných dvou miliard chce Maláčová pokrýt půl miliardou z evropských fondů. Ministerstvo práce dál pošle ze svých úspor 200 milionů pro obce na sociální práci, 81 milionů na služby pro autisty a pacienty s roztroušenou sklerózou a 165 milionů na ohrožené děti.

V zákoně o státním rozpočtu na rok 2019 byla v kapitole Všeobecná pokladní správa schválena vládní rozpočtová rezerva 4,8 miliardy korun.

„Už se tři měsíce s dofinancováním sociálních služeb točíme v kruhu, mne to velmi mrzí, nechápu, proč náš koaliční partner odmítá pomoci těm nejpotřebnějším. Mrzí mne to s ohledem na fakt, že když se hledaly peníze pro kraje na silnice, našlo se řešení během několika dnů,“ uvedla Maláčová na adresu koaličního partnera.

Podotkla, že ministryně financí Alena Schillerová ji loni při skládání letošního rozpočtu slíbila, že další prostředky pošle.

Takže narovinu. Od začátku jsme na soc. služby chtěli 17,4 mld, dostali jsme 15,7 mld. Paní Schillerová mě tehdy jako “žena ženu” ujistila, že peníze pošle. Nejenže neposlala - mé návrhy bezdůvodně zamítala. Nynější kompromisní návrh MPSV už je ale MAXIMUM, MF musí jednat.

14:05 – 05. 06. 2019

16 57

Schillerová: Pro rychlé řešení nic neudělala

Schillerová pak u Maláčové nevidí snahu o kompromis. „Bohužel zatím paní ministryně pro rychlé řešení situace neudělala vůbec nic. Chybí relevantní analýza financování sociálních služeb v uplynulém období, tak v běžném roce,“ uvedla ministryně financí.

Vláda schválila navýšení rodičovské o 80 tisíc. Částka se bude odvíjet od věku dítěte a výše příjmu

Číst článek

„Není náznak systémového řešení, paní ministryně odmítá vyhovět samosprávám a aktualizovat úhradovou vyhlášku, čímž kraje přicházejí o stovky milionů ročně,“ dodala.

Schillerová také poznamenal, že ministerstvo práce má podle ní evidentně jiné priority před sociálními službami.

„Nápady na rozpouštění vládní rezervy na finančně zcela nepodložené, na vládni úrovni nevydiskutované a neustále se opakující a stupňující sliby paní ministryně Maláčové, nelze brát vážně. Jedná se o praxi neprofesionální, v historii nevídanou a z hlediska rozložení kompetencí mezi ministerstvy také naprosto absurdní. Povinnosti a zodpovědnost nelze přenášet z jednoho ministerstva na druhé podle toho, jak se to někomu zrovna hodí,“ podotkla Schillerová.

Opozice: Hrozí kolaps sociálních služeb

O výši a způsobu uhrazení nároků krajů má vláda informovat podle rozhodnutí sněmovny z minulého týdne dolní parlamentní komoru v pátek.

V úterý Maláčová ve sněmovně řekla, že kraje by mohly dostat peníze na dofinancování sociálních služeb 5. srpna, když patřičný návrh schválí vláda 10., nejpozději 17. června.

Podle opozice by stát měl peníze poslat krajům k dalšímu přerozdělení nejpozději do poloviny června, jinak počátkem září hrozí kolaps sociálních služeb.

Na sociální služby dostávají kraje na každý rok peníze od ministerstva práce. Původně pro letošek usilovaly o 20,38 miliardy korun, dostaly 15,12 miliardy. Vláda ale následně ještě schválila zvýšení platů a zvláštních příplatků. S výdaji na ně dotační suma nepočítala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme