Sociální služby dostanou dalších 140 milionů, souhlas dá i MF

Poskytovatelé sociálních služeb mohou ve svých rozpočtech předběžně počítat s dalšími 140 miliony korun. Uvolní je ministerstvo práce a sociálních věcí, pokud to odsouhlasí i resort financí. To by podle ministra Miroslava Kalouska neměla být komplikace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaromír Drábek | Foto: Filip Jandourek

Na sociální služby už dříve odešlo ze státní pokladny zhruba šest miliard korun. Poskytovatelé se ovšem bouřili, že peníze nestačí a jestli se ve společné pokladně nenajdou další, zanikne kolem 200 zařízení, která tyto služby zajišťují.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) se na 140 milionech navíc už dohodl s Asociací poskytovatelů péče a zástupci krajů.

Přesun položek v jedné rozpočtové kapitole musí ještě schválit ministerstvo financí. Drábek věří, že resort vedený jeho stranickým kolegou Miroslavem Kalouskem to udělá v nejbližších dnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na podrobnosti kolem uvolnění dalších 140 milionů jsme se ptali ministra Drábka v Ozvěnách dne. Hostem byl i Jiří Procházka z Asociace poskytovatelů sociálních služeb

Podle Kalouska je věc už předjednaná. „Ministerstvo práce a sociálních věcí požádalo o rozpočtové opatření, protože takový přesun v rámci kapitoly musí schválit ministerstvo financí, ale je to předjednáno. To rozpočtové opatření bude provedeno,“ potvrdil ministr.

Peníze navíc pro sociální služby ministerstvo práce a sociálních věcí získalo vnitřními úsporami. „Nám se podařilo uspořit o něco více, než kolik bylo vládou plánováno při úsporných opatřeních. Zejména se to týká provozních výdajů na informační systémy,“ upřesnil Drábek v Ozvěnách dne.

Drábek: Více využít evropské peníze

Podle ministra práce a sociálních věcí je ovšem financování sociálních služeb vícezdrojové a poskytovatelé nemohou spoléhat jen na peníze od státu. Státní rozpočet se podle něj dotacemi podílí na financování služeb řádově čtvrtinou.

„Dalších přibližně 20 miliard korun jde do této oblasti formou příspěvku na péči, který stát vyplácí jednotlivým zdravotně postiženým.“

„Je potřeba, a také o tom budeme dál jednat, abychom zejména maximálně zpřístupnili možnost čerpání evropských peněz, aby se také více zapojily právě kraje a obce. Je to komplexní záležitost, kterou musíme řešit celkově, a nejenom se obracet ke státnímu rozpočtu,“ konstatoval ministra Drábek.

Podle organizací, které se starají o postižené, seniory a další potřebné, hrozilo kvůli nedostatečnému financování uzavírání služeb. Poskytovatelé proto plánovali na 16. dubna demonstraci. Po jednání 10. dubna, kde se s ministrem dohodli na uvolnění dodatečných 140 milionů, ji ale odvolali.

Některá zařízení nedostanou nic, upozorňuje asociace

Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký nicméně upozornil, že některá zařízení i tak zřejmě nedostanou nic, a čeká je proto zánik.

Zrušené sociální služby už nepůjde obnovit, říká ředitelka Slezské diakonie

Číst článek

„Domnívám se, že celá řada poskytovatelů s tím ještě bude mít problémy, protože jich je poměrně hodně, kteří tam mají navrženou nulu, a to z toho důvodu, že ministerstvo počítá s financováním prostřednictvím evropských zdrojů, to je z individuálních projektů krajů, které zatím stále vypadají, že se je v letošním roce nepodaří spustit. Bude to znamenat ty problémy, které jsme avizovali,“ uvedl Horecký.

Asociace proto bude jednat jak s ministerstvem práce a sociálních věcí, tak i se zástupci pěti krajů, kde ohrožené ústavy jsou, jak jejich situaci řešit.

Poskytovatelé by podle viceprezidenta jejich asociace Jiřího Procházky uvítali, kdyby stát celý systém financování sociálních služeb změnil a zprůhlednil.

„Cílem změny by zcela jistě mělo být snížení objemu finančních prostředků, které jsou přerozdělovány státem, kraji nebo obcemi, posílení přímých zdrojů od příjemců služeb a zrušení různých omezení v současné legislativě. Prostě celkově snížit závislost sociálních služeb na dotacích,“ nastínil představy poskytovatelů Procházka.

Martin Drtina, Veronika Sedláčková, mta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme