Sociální služby jsou kvalitnější, mnohde však špatně dostupné

Ministerstvo práce a sociálních věcí spolu s Asociací poskytovatelů sociálních služeb zahájily týden sociálních služeb. Prostřednictvím dnů otevřených dveří, výstav či kongresu chtějí lidem o této problematice zprostředkovat maximum informací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léčba prací v berounském stacionáři pro seniory

Léčba prací v berounském stacionáři pro seniory | Foto: Lucie Zemanová

Veřejnosti se po celé republice otevřou dveře více než 450 zařízení, která poskytují sociální služby. Jsou mezi nimi azylové domy, denní stacionáře, domovy pro seniory nebo poradny.

„Když si to přepočítáme průměrně na jeden okres, je to několik poskytovatelů v každém okrese. Veřejnost má přímo na místě možnost zjistit, na jaké úrovni jsou služby poskytovány,“ přibližuje akci ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký pro ČRo 1 - Radiožurnál o roli mezilidských vztahů v sociálních službách

V letošním druhém ročníku přijdou na řadu také veletrhy, výstavy a kongres sociálních služeb v Táboře. Do akce se také poprvé zapojují děti: na ministerstvu práce a sociálních věcí ocenili vítěze výtvarné soutěže „Stáří očima dětí“.

Kvalita sociálních služeb se sice za posledních pět let zvýšila, stále jsou regiony – například Jihočeský kraj, Vysočina nebo Praha, kde jsou tyto služby špatně dostupné. „Jsou to regiony s řídkým osídlením, ale paradoxně malá dostupnost je také v Praze,“ říká prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

Pokud vláda lidem pracujícím v těchto zařízeních sníží platy, mohli by to pocítit klienti. Těch je teď v Česku přes čtvrt milionu.

„Senioři a postižení lidé jsou k těmto změnám citlivější, protože si vytvářejí vztah s tím pracovníkem. Když odchází, je to zásah do intimity toho klienta,“ tvrdí Horecký.

Lenka Jansová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme