Sociální služby jsou v ohrožení, víc než 200 by jich mohlo skončit

Poskytovatelé sociálních služeb jednají s ministrem Jaromírem Drábkem o zvýšení dotací pro svá zařízení. Pokud peníze nedostanou, jsou odhodláni protestovat. V sociálních službách je podle nich už kritická situace a řada zařízení se bude muset rušit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Lochovicích stojí první azylový dům na Hořovicku

V Lochovicích stojí první azylový dům na Hořovicku | Foto: Petr Kološ

Případný kolaps sociálních služeb by nejvíc pocítili senioři, lidé bez domova nebo mentálně postižení. S požadavkem na víc než půl miliardy korun dnes proto přišli za ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09).

Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého jsou v kritické situaci například nízkoprahová zařízení, terapeutické služby nebo poradenství.

„V roce 2012 dochází k zastavení financování služeb, zejména sociální prevence z individuálních projektů, to znamená ze zdrojů EU, pak je to zvýšení dolní sazby DPH. Navíc už mezi lety 2010 a 2011 došlo k desetiprocentnímu úbytku státních dotací a celá řada neziskových organizací čerpala z rezerv, které teď už nemají k dispozici,“ popsal Horecký jak k problému s financováním došlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký byl hostem ranního interview Radiožurnálu

Například moravskoslezským neziskovkám teď chybí přes 200 milionů korun. Na setkání do Prahy proto dorazí také ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipková. Téměř polovina zařízení diakonie je podle ní v ohrožení.

„Dopad je především u terapeutických dílen pro lidi s postižením a u práce s bezdomovci. Velký problém je také v sociální asistenci. Slezská diakonie má celkem 95 služeb a těch ohrožených je skoro polovina.“

Na schůzku s Jaromírem Drábkem míří také ředitel Naděje Ilja Hradecký a věří, že stát sociálním službám přece jen přidá. Jinak podle něj celá řada zařízení zanikne bez náhrady a o klienty se stejně bude muset postarat stát.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Naděje Ilja Hradecký v poledních Ozvěnách dne

„Podle zákona by se o ně musel postarat kraj a musel by to financovat stát. To znamená, že by k žádné úspoře nedošlo. Kromě toho by na úřadu práce přibyli další lidé, kteří se o klienty starali,“ řekl Hradecký a zdůraznil, že Naděje teď státu odvádí víc, než od něj dostane.

„Nechal jsem si udělat rozbor finančních toků v loňském roce mezi státem a námi. Z našeho celkového rozpočtu, který je přibližně 250 miliónů korun, jsme dostali od státu 60 miliónů 58 tisíc a zpět na daních jsme státu vrátili na odvodech 60 miliónů 325 tisíc. Tedy skoro o 300 tisíc víc, než jsme od státu dostali,“ uvedl Hradecký.

Ministr necouvne

Ministr Drábek ale o navýšení dotací nechce ani slyšet. „V žádném případě není možné uvažovat o tom, že bychom navyšovali dotační titul ve chvíli, kdy se ostatní položky státního rozpočtu snižují vázáním. I my jsme, jako ministerstvo, zasaženi vázáním prostředků, ale musíme si s tím nějak poradit. To znamená půjde o diskuzi, jak se s touto situací vypořádat,“ řekl Drábek.

Ministerstvo by podle poskytovatelů sociálních služeb mělo uvolnit ze svých rezerv do konce dubna 180 milionů korun. Další půl miliardy korun by mělo následovat. Podle Drábka ale šla na sociální služby zhruba stejná částka jako v minulých letech - přes šest miliard korun.

„Kromě toho jde do tohoto systému přibližně dvacet miliard korun, které se vyplácejí na příspěvku na péči. V polovině ledna jsme také vypsali pokračování individuálních projektů, kde je více než miliarda, a o které kupodivu zatím není žádný valný zájem,“ dodal Drábek.

Igor Maňour, Jan Pokorný, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Jana Jeckelová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme