Sociální služby v Moravskoslezském kraji mají kvůli nákupu ochranných pomůcek finanční problémy

V Moravskoslezském se sociální služby dostávají do finanční tísně kvůli nákupu ochranných pomůcek. Zvedla se totiž jejich cena i spotřeba. Například v havířovském domově pro seniory chybí měsíčně jeden milion korun. Před dvěma týdny navíc bylo v domově 27 nakažených klientů i zaměstnanců. Ti tak museli například používat dvoje rukavice najednou.

Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cena i spotřeba ochranných pomůcek se zvedla (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Tady jsou respirátory, roušky, na druhé straně štíty. Tady jsou jednorázové obleky – pro ilustraci jeden stojí sto padesát korun,“ říká Českému rozhlasu Ostrava ve skladu ochranných pomůcek ředitel havířovského domova pro seniory Milan Dlábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Kláry Křižákové

Zatímco v nouzovém stavu dostával domov ochranné pomůcky ze státních rezerv, teď si je musí hradit sám. Jejich spotřeba ale neklesla. „Za týden je to asi patnáct set respirátorů nebo roušek a u rukavic je to asi dvojnásobek, čili tři tisíce. Ale ne tam, kde jsou covid pozitivní klienti, protože tam se používají dvojité rukavice a samozřejmě se mění daleko častěji. Takže ty spotřeby jsou v řádu tisíců týdně,“ dodává ředitel.

Právě ve dvou střediscích havířovského domova pro seniory bylo ještě před dvěma týdny 27 nakažených klientů a zaměstnanců. Teď tam jsou jen tři.

Milion měsíčně navíc

Podle náměstkyně primátora Stanislavy Gorecké (ANO) by byly náklady ještě vyšší, kdyby v domově zůstali a nebyli hospitalizováni.

‚Reagujeme na veřejnou debatu.‘ Roušky nebudou od září potřeba v obchodech ani ve školách

Číst článek

„I tak nám na obou střediscích domova vznikají náklady plus minus jeden milion na měsíc,“ říká náměstkyně.

Město jako zřizovatel teď musí doplatit zvýšené náklady nejen domovu pro seniory ale i ostatním sociálním službám.

„Problém nastává ve chvíli, kdy vlastně všechna města ztrácejí příjmy stejně tak, jako ztrácejí příjmy sociální služby, takže je to trošku neřešitelná situace,“ dodává Gorecká.

Sociálním službám v Moravskoslezském kraji se rozhodlo pomoct i hejtmanství. Kvůli zvýšeným provozním výdajům chce mezi ně rozdělit 80 milionů korun. Zastupitelé o tom rozhodnou 3. září.

Klára Křižáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme