Restaurace otevřou, ale denní stacionáře ne, kritizují sociální pracovníci uvolňování krizových opatření

Vláda v pátek schválila plán na znovuspuštění sociálních služeb. Jejich poskytování zastavila v polovině března kvůli šíření nového koronaviru. Plán ministerstva práce a sociálních věcí má čtyři etapy. Příští týden začnou bezkontaktně fungovat nízkoprahová zařízení pro děti a služby pro ohrožené rodiny s dětmi. Zástupci zainteresovaných asociací však kritizují nedostatečnou rychlost uvolňování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od pondělí 11. května resort spustí i terénní služby. O dva týdny později začnou v omezeném režimu fungovat i stacionáře. Od 8. června budou poskytovány téměř všechny služby. Omezení bude platit jen u nejzranitelnější kategorie klientů - u seniorů.

Roušky budou na veřejnosti povinné nejméně do konce června. Vláda proto neurychlí otevírání škol

Číst článek

Asociace poskytovatelů sociálních služeb považuje plán ministerstva práce a sociálních věcí na obnovení sociálních služeb za příliš pomalý. Podle harmonogramu začnou postupně fungovat do pondělí 8. června, kdy budou omezené pouze služby pro seniory. Podle asociace plán nereflektuje schválené opatření vlády směrem k obchodům nebo shromažďování lidí. Radiožurnálu to řekl prezident asociace Jiří Horecký. V pondělí proto chce jednat s ministerstvem práce a sociálních věcí.

„To, co vnímáme, že by mělo přijít nejdříve, je péče o méně ohrožené skupiny, tedy děti a osoby se zdravotním postižením,“ řekl Horecký. „Také je z našeho pohledu potřeba dříve umožnit návštěvy v pobytových zařízeních sociálních služeb. 8. června už je příliš pozdě, protože máme zprávy, že naprostá izolace má opravdu vliv na psychiku seniorů.“

Lázně ano, stacionáře ne

Obdobný názor zastává i Anna Krbcová, tajemnice Asociace dítě a rodina, která sdružuje neziskové organizace pomáhající rodinám s dětmi v ohrožení. „Mně přijde, že úplně zaspali uvolňování opatření. 25. května budou uvolněná všechna opatření, budou fungovat restaurace, budou fungovat ubytování ale denní stacionáře, ty mohou fungovat až 8. června,“ řekla s tím, že například lázně již smějí nabírat nové klienty. 

Proč by někdo odcházel? Lidé by nám měli děkovat, zachránili jsme tisíce životů, říká Babiš

Číst článek

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD byl plán konzultován s epidemiology i ministerstvem zdravotnictví. Nevyloučila taky, že se může změnit s ohledem na vývoj situace.

Asociace poskytovatelů sociálních služeb už dříve předložila vlastní návrh, který počítá s rychlejším tempem otevírání služeb. Její prezident Horecký taky upozornil, že původní návrh byl napsán ještě před tím, než vláda schválila rychlejší uvolňování v ostatních oblastech. Návštěvy v domovech pro seniory by podle něj mohly být povolené už 25. května.

Jaroslav Hroch, onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme